Żywienie konia w stadninie

Zapewne wielu z nas myśli, iż żywienie konia to proces bardzo łatwy. Oczywiście, gdy mamy już doświadczenie jest to o wiele prostsze. Mimo to należy doskonale wiedzieć co w żywieniu konia jest niezbędne, a co mniej. Niektóre rzeczy mogą być też szkodliwe dla tego majestatycznego zwierzęcia. Wart w tej sytuacji zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi prawidłowego żywienia konia w różnych etapach jego życia, a także konia sportowego.

Odpowiednia pasza dla konia

pasze objętościoweNiezależnie od tego czy koń jest młody, sportowy czy jest już seniorem musimy zadbać o jego poprawne żywienie. Dzięki temu nie tylko ma ładną oraz zdrową połyskującą sierść, ale również mocniejszy organizm gotowy do treningów oraz zawodów. Jest również silniejszy i bardziej odporny na możliwe choroby. W związku z tym warto dobierać odpowiednie pasze objętościowe, które są jedną z ważniejszych kwestii. Najczęściej w ich skład wchodzą zielonki. Koń może pozyskiwać je samodzielnie w ramach wypasu na polu, jednak należy mieć na uwadze to, aby nie rosły na nim naparstnice czy szczaw. To trujące rośliny dla konia. Poza zielonkami warto podawać siano, ponieważ ma ono wiele właściwości odżywczych, mimo iż niekiedy może wydawać się nam niezbyt wartościowym składnikiem diety. W niektórych okresach warto podawać koniom jęczmień, czyli tuczące zboże dla konia mające bardzo dużą ilość składników odżywczych. Najlepiej spisze się w ramach żywienia koni sportowych oraz zimą, gdy koń potrzebuje nieco więcej kalorii, aby utrzymać odpowiedni poziom ciepła ciała. Pamiętajmy jednak, aby przed podaniem jęczmienia rozgnieść go albo poddać obróbce termicznej z uwagi na jego twardość. W okresie zimowym możemy również podawać marchewkę mającą wiele witamin. Nie zapominajmy jednak, iż koń musi mieć stały dostęp do wody dla zdrowia, a nie tylko do energetycznej paszy.

Gdy zastanawiamy się nad tym w jaki sposób powinniśmy karmić naszego konia musimy dbać o to, aby jego pasze zapewniały mu odpowiedni poziom składników odżywczych dostosowany do jego wieku oraz sprawności fizycznej. O wiele więcej będzie potrzebować koń, który jest aktywny w ramach zawodów. Najważniejsze są zielonki, które są naturalnym pożywieniem dla konia, dlatego warto pozawalać koniowi na samodzielne żywienie na wybiegu.