Zastosowanie badań wariograficznych

Jeśli ktokolwiek myśli, że potrafi kłamać jak z nut, to bardzo się myli. Rzeczywiście okłamywanie drugiego człowieka może przychodzić komuś bardzo łatwo – zwłaszcza jeśli ktoś ma już w tym wprawę. Ale nie tak łatwo oszukać wariograf. Szczerze mówiąc, zdarza się to bardzo rzadko, bo nowoczesne wariografy wykorzystują niesamowicie zaawansowane technologie. To oznacza, że są w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany fizykochemiczne zachodzące w organizmie badanego.

Reakcje organizmu odczytywane przez wariograf

na czym polega badanie wariograficznePo co bada się wariografem? Samo badanie nie może stanowić dowodu w sądzie, ale można z niego sporo wywnioskować. Z dużym prawdopodobieństwem można odczytać przy pomocy wariografu, w których kwestiach dana osoba kłamie. I to właśnie dzięki reakcjom układu współczulnego, który jest częścią układu nerwowego odpowiadającą między innymi za emocje. Za bardzo prosty przykład można tutaj podać strach. Jest to reakcja organizmu, którą łatwo zauważyć – niekoniecznie przy pomocy wariografu. Kiedy odczuwamy taką emocję, jaką jest strach, lęk, to nasze ciało zaczyna reagować. Po pierwsze gruczoły potowe znajdujące się w skórze rozpoczynają wydzielanie potu (wariograf jest w stanie rozpoznać minimalne ilości wydzielonego potu, dzięki czujnikom zakładanym na palce badanego). Oprócz tego zaczyna wzrastać ciśnienie krwi oraz tempo pracy serca. Dodatkowo rozszerzają się źrenice. Wiele osób zastanawia się, na czym polega badanie wariograficzne, a odpowiedź znajduje się właśnie powyżej. Polega na odczytywaniu reakcji fizykochemicznych, które zachodzą w organizmie badanego. Te reakcje pojawiają się w czasie zadawania pytań przez prowadzącego badanie. Reakcje fizykochemiczne są celowe i nie mamy nad nimi żadnej kontroli. Nie możemy nimi sterować świadomie, dlatego tak trudno jest oszukać wariograf.

Układ wegetatywny działa niezależnie od woli, więc nie będziemy w stanie zmniejszyć wydzielania potu czy częstotliwości bicia serca. To wszystko dzieje się po to, by obronić swój organizm – to reakcja naturalna. Dlatego wariograf wykorzystuje w czasie badania właśnie te reakcje, którymi nie możemy sami sterować. W momencie, w którym zaczynamy kłamać, zaczynamy się bronić, uwalniane są emocje (m.in. lęk przed poznaniem prawy przez badającego). To z kolei sprawia, że organizm zaczyna reagować w konkretny sposób.