Zasada działania wymienników ciepła

Wymiennik płaszczowo rurowy jest urządzeniem przeznaczonym do pracy w instalacjach centralnego ogrzewania z kotłami na paliwo stałe bądź z kominkami, które pracują w układzie otwartym. Wymianę ciepłą stanowi powierzchnia rurek umiejscowiona w poprzek, w której to zachodzi przepływ ciepła pomiędzy cieczą znajdującą się w środku, a płynem na zewnątrz rurek. Wymiennik ten jest niezwykle powszechny w licznych gałęziach przemysłu.

Charakterystyka wymiennika płaszczowo-rurowego

wymiennik płaszczowo rurowyWymienniki płaszczowo rurowe możemy zastosować w przypadku różnych zakresów ciśnień oraz temperatur. To właśnie głównie z tego faktu wynika jego wszechstronne zastosowanie. Jego głównym zadaniem jest wymiana ciepła pomiędzy płynami o różnych temperaturach. Wymienniki ciepła możemy podzielić na kilka rodzajów w zależności od zasad działania, budowy, rodzaju czynnika oraz organizacji przepływu. Ze względu na działanie dzielą się na przeponowe wymienniki ciepła, wymienniki z wypełnieniem oraz o działaniu bezpośrednim, czyli mieszalniki. Podział na budowę zawiera w sobie bardzo wiele rodzajów. Należy do nich między innymi wspomniany wyżej wymiennik płaszczowo rurowy, płytowy, spiralny, pojemnościowy, lamelowy, „rura Fielda”, a także „rura w rurze”. Wszystkie one mogą mieć odmienną konstrukcję, jednak zwykle składają się z płyt bądź rur wykonanych z tworzywa, które doskonale przewodzi prąd. Wymienniki wyposażone w dodatkowe ożebrowanie charakteryzują się dużo większą powierzchnią wymiany ciepła. W przypadku wymienników płaszczowo rurowych budowa nie jest zbyt skomplikowana. Są one bowiem zbudowane z płaszcza, w którym znajduje się pęk rur. Może on przyjmować kształt spiralny bądź prosty. Są one wykonane ze stali nierdzewnej dzięki czemu są w pełni odporne na korozję. Skrupulatny proces produkcji zapewnia natomiast wykluczenie ryzyka pojawienia się wycieku. W wymiennikach ciepła możemy mieć do czynienia z ustaloną bądź nieustaloną wymianą ciepła. Pierwsza z nich występuje jedynie w przypadku wymienników o działaniu ciągłym.

Uniwersalne właściwości wymienników ciepła płaszczowo rurowych sprawiają, że są one najczęściej spotykanymi w gałęziach przemysłu. Ich największą wadą jest pojawianie się zanieczyszczeń, z którymi możemy jednak szybko sobie poradzić. Aby uniknąć tego problemu wystarczy przede wszystkim na etapie projektowym odpowiednio dobrać prędkość przepływu płynów oraz dokładnie zaznajomić się z samym procesem.