Wykorzystanie rozładunku big-bag

Big-bag jest to rodzaj elastycznego kontenera przeznaczonego do przechowywania oraz transportowania materiałów sypkich, granulowanych czy pylących się. Sprawdza się w przypadku takich materiałów, jak piasek, węgiel, gruz albo chemikalia i stosowany jest w branży spożywczej, chemicznej czy w przemyśle paszowym. Warto poznać inne możliwe zastosowania big-bag oraz zalety tego rozwiązania.

Stosowanie rozładunku big-bag

rozładunek big-bag zsypemOpakowania big-bag są szczególnie doceniane ze względu na prostotę, a także ergonomiczne kształty umożliwiające zaoszczędzenie miejsca w czasie magazynowania i transportu. Producenci worków big-bag oferują szeroką gamę typów opakowań, natomiast wykonanie, sama konstrukcja oraz materiały są uzależnione od przeznaczenia takiego worka oraz indywidualnych potrzeb. Wyróżnia się modele jednorazowe, a także wielokrotnego użytku. Warto wykorzystywać rozładunek big-bag zsypem. Do produktów sypkich oraz granulowanych stosuje się modele z jednym zaczepem, natomiast do nawozów sztucznych zazwyczaj z dwoma zaczepami. Najczęstszym typem są jednak opakowania big-bag z czterema zaczepami, stosowane do materiałów sypkich, pylących się oraz granulowanych, co ułatwia w znacznym stopniu załadunek oraz rozładunek. Ze względu na fakt, iż korpus worka i uchwyty są wykonane z tego samego kawałka tkaniny, to są one bardzo wytrzymałe. Uchwyty mogą być wszyte w różnorodny sposób, na przykład wszyte wzdłuż krawędzi albo z pomocniczymi uchwytami i pasem załadunkowym. Możliwe jest zamówienie worka wykonanej z różnych materiałów. Tkaniny polipropylenowe powlekane zabezpieczają przed dostawaniem się wilgoci i są zalecane w przypadku pylących materiałów. Tkaniny polipropylenowe niepowlekane są nazywane oddychającymi. Możliwe jest w obu przypadkach zastosowanie szwów uszczelniających, a także wkładów foliowych (PE). Sam wkład foliowy może być dostępny luzem albo wszyty w bok worka i zabezpiecza przed wilgocią.

Rozładunki typu big-bag stosowane są w szczególności do transportowania i magazynowania warzyw, substancji niebezpiecznych, materiałów niebezpiecznych, transportu gruzu, transportu substancji pylistych oraz higroskopijnych. Zastosowanie takiego sposobu magazynowania oraz transportu jest bardzo powszechne i chętnie stosowane przez firmy z różnych branż.