Wybieramy piankę nurkową

Dobry jakościowo kombinezon do nurkowania stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia nurka. Zaczynając przygodę z nurkowaniem niejednokrotnie możemy mieć wątpliwości, w jaki sposób dobrać odpowiedni skafander. Jest jednak kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę, aby wybrać dobry jakościowo sprzęt do nurkowania. Jakie czynniki będą najbardziej istotne w przypadku kupowania kombinezonu do nurkowania?

Kupujemy lekką piankę do nurkowania

lekka pianka nurkowa waterproofOdpowiednio wybrany sprzęt do nurkowania umożliwia zarówno oddychanie pod wodą, jak i poczucie komfortu termicznego. Chociaż woda wychładza organizm nawet o 25 razy szybciej niż powietrze, to posiadając odpowiedni strój do nurkowania, możemy odczuwać komfort termiczny. Kombinezon nurkowy, czyli inaczej pianka, ma zapewniać nam ciepło, jednocześnie nie doprowadzając organizmu do przegrzania. Dobrym wyborem będzie lekka pianka nurkowa waterproof. Dobierając odpowiedni model kombinezonu do nurkowania należy uwzględnić warunki, w jakich będziemy nurkować, w tym przede wszystkim temperaturę wody. Planując nurkować wyłącznie w czasie wyjazdów do ciepłych krajów i to na głębokości do 20 metrów, optymalnym wyborem będzie pianka neoprenowa o grubości o 1 do 3 mm. Wraz z głębokością wody spada temperatura i rośnie ciśnienie. Dlatego w razie nurkowania na większą głębokość, warto zdecydować się na zakup grubszej pianki od 3 do 5 mm. Jeżeli planujemy w lecie nurkować w głębszych jeziorach, powinniśmy pamiętać o zjawisku termoklina. W takim wypadku woda do głębokości 7-8 metrów będzie nagrzana bardziej, niż woda na większej głębokości. W razie planowanego dłuższego nurkowania w takich miejscach, warto pomyśleć o zakupie kombinezonu półsuchego. W przypadku planowanego nurkowania w zimnych wodach, jedyną rozsądną opcją będzie suchy skafander. W takim wypadku czynnikiem izolującym będzie powietrze, a nie woda.

Jeżeli planujemy nurkować w wodach o różnych temperaturach, nie mamy potrzeby kupowania dwóch pianek. Wystarczający będzie zakup takiej, która będzie miała 4 do 5 mm oraz nurkować w niej cieplejszych wodach. W razie nurkowania w zimniejszych wodach, wystarczające będzie założenie dodatkowego ocieplacza o grubości 5 mm albo topu nurkowego, który będzie mieć 2-3 mm grubości oraz zapewniać nam odpowiednie ciepło.