Warunki utylizowania odpadów chemicznych w Polsce

 

W domowych gospodarstwach produkujemy coraz więcej odpadów, dlatego warto zadbać o ich poprawną segregację. Wśród śmieci znajdziemy te szczególnie niebezpieczne, które nie mogą być zmieszane z innymi. Na jakie odpady należy zwrócić szczególną uwagę i jak ich utylizacja jest przeprowadzana w Polsce?

Jak przeprowadzana jest utylizacja odpadów chemicznych?

utylizacja odpadów chemicznychZ pewnością odpady chemiczne należą do najbardziej szczególnych pozostałości po użytkowaniu w domowym przedsiębiorstwie. Ponieważ są to śmieci podwyższonego ryzyka, zajmują się nimi specjalne firmy. Ich działalność musi być poświadczona certyfikatami, które świadczą o jakości przedsiębiorstw. W Polsce odpowiednia utylizacja odpadów chemicznych dotyczy kwasów, klejów i farb – nie mogą one trafić do kontenera na śmieci zmieszane. Oprócz tego warto wyróżnić także środki ochrony roślin, które były przez nas wykorzystywane np. w ogródku czy na działce. Usługa utylizacji odpadów chemicznych obejmuje żywicę. Jest ona często wykorzystywana do produkcji barwników oraz materiałów konstrukcyjnych, więc częściej znajdziemy ją w przemyśle niż w użytkowaniu domowym. W naszych garażach znajdziemy rozpuszczalniki, które się brudzą i muszą zostać usunięte. Miejscem na zużyte środki tego typu na pewno nie jest zlew lub ubikacja. Odpady chemiczne w rodzaju rozpuszczalnika powinny trafić do specjalnej firmy, która zajmuje się utylizacją. Wiele przedsiębiorstw nie posiada podstawionych kontenerów, a zawiera cały system odprowadzania zużytej chemii. Środki tego typu trafiają do rur, z których surowiec jest odzyskiwany. W tym przypadku utylizacja odpadów chemicznych odbywa się na miejscu. Takie firmy to jednak rzadkość. Mniejsze przedsiębiorstwa muszą zdawać się na większe lub skorzystać z usługi wyspecjalizowanych utylizatorni. Skontaktować się z nimi muszą także gospodarstwa domowe.

Jeśli w naszym mieszkaniu żyje pasjonat modelarstwa, powinien pamiętać, że przeterminowane kleje to właśnie odpad chemiczny. Nie powinno się wyrzucać starej tubki do odpadów zmieszanych – powinna się nią zająć firma, dla której utylizacja odpadów chemicznych stanowi specjalność, poświadczoną spełnianiem norm. Szkodliwe środki nie mogą być więc wyrzucone do jednego z typowych kontenerów, które stoją na naszym osiedlu. Aby dokonać utylizacji, należy wybrać przedsiębiorstwo zawodowo pozbywające się kłopotu zalegającej chemii.