Uniwersalny nóż na wyprawy morskie

Podczas rejsów krótkich i długich, bardzo często okazywało się iż nawet najprostsze narzędzia bywają przydatne. Jednym z takich narzędzi był nóż wielofunkcyjny, jaki bardzo często był spotykany wśród załogantów statków oceanicznych, ale równie często wśród właścicieli jachtów i łodzi, prywatnych i turystycznych.

Wielofunkcyjny nóż dla żeglarza

noże żeglarskieO przydatności takiego noża wielu żeglarzy przekonało się podczas wypadku czy awarii statku, gdy potrzebowali narzędzia by przeciąć zaplątane olinowanie czy wyplątać się z uszkodzonej kamizelki ratunkowej. Jednak porządne, nowoczesne noże żeglarskie o dużej wytrzymałości mogły znaleźć mnóstwo zastosowań, tak wiele jak wielu było użytkowników owych narzędzi. Noże te były często bardzo podobne do wielofunkcyjnych noży wojskowych, choć posiadały całkowicie wodoodporne, nierdzewne ostrze ze stopów stali węglowej, oraz wygodną, profilowaną rękojeść z tworzywa, które pozwalało na pewny chwyt nawet gdy było całkowicie mokre, a jednocześnie nie męczyło dłoni nawet podczas długiej pracy. Podobnie do noży survivalowych, odmiany żeglarskie posiadały przegrodę w rękojeści, która pozwalała na przechowanie drobnych przedmiotów takich jak zapałki, a która posiadała uszczelnienie zapobiegające zamoczeniu zawartości nawet po zanurzeniu noża pod wodą. Niektóre odmiany, wzorowane na nożach survivalowych, posiadały kompas zamontowany w głowicy.

Ostrze noża z jednej strony posiadało piłę o drobnych zębach, używaną często do cięcia drewna, oraz wytłoczenie mogące być użyte zarówno do otwierania butelek, jak i podważania drzwiczek zapieczonych solą morską. Noże te mogły z powodzeniem zastępować wiele narzędzi na morzu, spełniając mnóstwo zadań a przy tym wykazując się ogromną wytrzymałością na wszelkie obciążenia i złe warunki.