Tybetańskie misy – co warto wiedzieć?

W dzisiejszych czasach relaks jest czymś, czego trzeba się nauczyć, szczególnie że ludzie często żyją w dużym stresie i poświęcają się pracy. Wobec tego brakuje im czasu, żeby się zatrzymać i odetchnąć, a co za tym idzie, żeby odpocząć i zadbać o swoje zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na różne zabiegi relaksacyjne. 

Wykorzystanie tybetańskich mis w technikach relaksacyjnych 

tybetańskie misyDo niektórych technik relaksacyjnych wykorzystuje się misy dźwiękowe. Są one wykonane najczęściej ze stopu metalu i wydają one dzięki temu charakterystyczne dźwięki, kiedy się w nie uderza lub pociera. Początkowo były używane do rytuałów religijnych, ale także używano je jako przedmiotów codziennego użytku. Dzisiaj stosuje się je przede wszystkim w relaksacji, muzyce, medytacji i naturoterapii. Jako instrument misę można porównać do dzwonu, bo wydaje podobny do niego dźwięk. W buddyzmie i hinduizmie ten dźwięk był jednym z elementów modlitwy i wszelkich rytuałów z nią związanych. Tybetańskie misy wykorzystuje się również do relaksu i wyciszenia – dźwięk mis uspokaja emocje oraz myśli, a także rozluźnia napięcie. Często można spotkać się z masażem dźwiękiem i właśnie na tym on polega: używa się mis do wywołania danego efektu. Osoby zajmujące się medycyną alternatywna wierzą, że człowiek choruje przez zły przebieg energii w organizmie, a żeby pomóc choremu, należy zadbać o to, żeby energia była taka jak dawniej i do tego także używa się mis. Na misach można również grać. Jest to możliwe na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na uderzaniu misy pałeczką, a drugi to pocieranie jej brzegu drewnianą różdżką.

Do relaksu i poprawy zdrowia używa się wielu rzeczy – czy to kąpieli z ziołami lub kominki z wykorzystaniem olejków eterycznych, a więc nic dziwnego, że wiele osób poddaje się działaniu dźwięków tybetańskich mis, skoro ma to pomóc z energią wewnętrzną człowieka i uleczyć chorego z różnych chorób.