Taśmy gumowe do przenośników

Niemal w każdej branży zachodzi konieczność transportu ładunków wewnątrz przedsiębiorstwa. Istnieją jednak takie gałęzie, w których bez użycia specjalistycznego sprzętu wszelka działalność staje się wręcz niemożliwa. Dotyczy to przede wszystkim zakładów produkcyjnych, firm magazynowych i przeładunkowych. Najczęściej wykorzystuje się niezawodne przenośniki różnorodnych typów oraz urządzenia wspomagające ich pracę.

Wszechobecne taśmy gumowe do przenośników

zgrzewanie taśmTransportery taśmowe to urządzenia o bardzo szerokim zastosowaniu pracujące w każdych warunkach otoczenia. Od budowy taśmy zależy ich odporność na agresywne czynniki dlatego też wykorzystuje się wiele materiałów do ich konstrukcji. Najczęściej jest to metal, guma, teflon, tworzywa sztuczne, tkaniny i filc. Najszersze zastosowanie mają jednak transportery zaopatrzone w taśmę gumową. Jest to jednak duże uproszczenie gdyż taśma gumowa ma budowę wielowarstwową. Strukturę taśmy tworzą tkaniny poliestrowe lub poliamidowe zatapiane w warstwach tzw. gumy rdzeniowej. Warstwy wierzchnie tworzy guma, którą pokrywa się tworzywami zależnie od warunków w jakich będzie pracował taśmociąg i jakie ładunki będzie przenosił. Dlatego też na rynek trafiają taśmy gumowe przeznaczone dla różnych odbiorców, pokrywane aplikacjami zwiększającymi przyczepność lub taśmy gładkie. Koniecznym zabiegiem jest zgrzewanie taśm aby były one połączone bezkońcowo i mogły zostać nałożone na rolki transportera. Producenci dostarczają na rynek taśmy otwarte i zamknięte czyli z końcami połączonymi w procesie wulkanizacji. Jeżeli nabędziemy taśmę gumową otwartą po odpowiednim przycięciu będzie ona wymagała zamknięcia poprzez zgrzanie. Funkcjonuje wiele firm dysponujących specjalistycznymi prasami do wulkanizacji taśm gumowych. Przeważnie posiadają one prasy przystosowane do zgrzewania bardzo różnych taśm. Usługa może zostać wykonana w siedzibie przyjmującego zlecenie lub gdy dysponuje on prasą mobilną zgrzewania dokonuje się u klienta. Połączenie wykonane techniką wulkanizacji jest bardzo trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Gumowe taśmy do przenośników do najczęściej używany nośnik ładunków. Producenci oferują transportery z taśmami gumowymi dla wielu branż i są one dostosowane budową strukturalną do bardzo różnych ładunków w zależności od od ich specyfiki i ciężaru. Widzimy je pracujące w rolnictwie, centrach logistycznych, w halach montażowych, w przemyśle wydobywczym lub budownictwie.