Smaczne przetwory naturalne

 

Zima i jesień jest okresem, kiedy mamy mocno ograniczony dostęp do świeżych warzyw i owoców, ponieważ zwyczajnie nie rosną w tym czasie. Żeby skorzystać z ich cennych witamin i minerałów, trzeba sięgać po produkty w formie kiszonek, dżemów czy kompotów.

Najpopularniejsze przetwory owocowo – warzywne

przetwory naturalneJak wiadomo, owoce i warzywa są najlepszym źródłem witamin, których potrzebuje nasz organizm. W sezonie wiosenno – letnim, nie mamy problemu  dostępem do nich, ale kiedy zaczyna się robić zimno, to musimy je czymś zastąpić. Oczywiście w tym sezonie znajdziemy mnóstwo warzyw korzennych, jednak one nie zastąpią smaku truskawek czy ogórków. Przetwory naturalne są bardzo często przygotowywane przez wiele gospodyń domowych, ale znajdziemy je również w każdym sklepie spożywczym. Myśląc o przetworach, głównie myślimy o dżemach i konfiturach, które swoją słodyczą podkreślają smak ciast, czy nadają wyrazu kanapkom i naleśnikom. Kolejnym przetworem są doskonałe kompoty pachnące truskawkami, jabłkami czy śliwkami. Świetnie się sprawdzają do obiadu czy jako napój gaszący pragnienie. Jednak przetwory, to nie tylko słodkie pyszności, ale także kwaśne warzywa, czyli ogórki kiszone niezastąpione w polskiej kuchni. Mogą też być buraki, patisony, a nawet kukurydza kiszona. Dla zachowania długiej daty ważności, stosuje się sól, cukier lub po prostu pasteryzuje. W internecie powstało już wiele sklepów specjalizujących się w sprzedaży naturalnych przetworów, które smakują jak u babci lub u mamy.

Są to produkty, które głównie są spożywane na jesień i w zimę, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby z nich korzystać latem, bo są ogólnie dostępne przez cały rok. Naturalne produkty są najlepszą alternatywą dla świeżych warzyw i owoców, których nam brakuje w zimie.