Silnik do wciągarki lawety

Podniesienie standardu parku maszynowego okazało się wyzwaniem znacznie przekraczającym nasze pierwotne założenia. Terenowe pojazdy ratownicze były bowiem na tyle niespotykane w salonach samochodowych, iż wymiana okazała się praktycznie niemożliwa. Pozostawało nam jedynie przebudowanie już działających samochodów, i unowocześnienie ich wyposażenia.

Mocne silniki do wciągarek samochodowych

silniki elektryczne sklepJednym z elementów, które wymagały natychmiastowej wymiany lub unowocześnienia były wciągarki na samochodach ratowniczych, bez wyjątku będące urządzeniami ręcznymi, bez żadnych automatycznych elementów. Były więc jednymi z najbardziej niewygodnych w użyciu narzędzi, jak wskazywali sami kierowcy, dlatego też zdecydowaliśmy się je ulepszyć w pierwszej kolejności. Miały one na tyle prostą budowę, iż zamontowanie w nich silnika, ułatwiającego wszelkie zadania na miejscu wypadku, było banalnie proste, choć wymagało wybrania odpowiednio dobrego napędu, który mógł poradzić sobie z obciążeniami. Idealnie do tego celu nadawał się silnik o napięciu 230 voltów i mocy wystarczającej do zapewnienia wciągarce udźwigu do około trzech ton. Poszukiwane przez nas silniki elektryczne sklep w którym zwykle zaopatrywaliśmy się w podzespoły do samochodów posiadał w dość dużej ilości, w zupełności wystarczającej do rozpoczęcia modyfikacji. Silniki te były dość dużymi urządzeniami, bardzo podobnymi do napędów kosiarek jezdnych i podobnych urządzeń czy pojazdów, choć przeznaczone były do użytku w niemal każdym pojeździe, czy maszynie budowlanej. Czerpały one zasilanie bezpośrednio z prądnicy samochodu na którym zostały zainstalowane, a dzięki dość prostej budowie, mogły zostać bardzo łatwo przystosowane do pracy w dowolnej maszynie wymagającej mocnego napędu.

Należały one do jednych z najbardziej trwałych i wytrzymałych napędów, mając jednak bardzo wysoki poziom wydajności w porównaniu do poboru energii, i nie powodowały nadmiernego zużycia paliwa czy prądu w pojeździe w którym pracowały. Z racji przeznaczenia, były dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniami spowodowanymi nadmiernym obciążeniem, a wszelkie ruchome części należały do najbardziej wytrzymałych, zużywając się powoli nawet w przypadku bardzo ekstensywnego i częstego używania przez długi czas.