Rodzaje wkładów kominkowych

Wkład kominkowy jest elementem podłączanym bezpośrednio do wylotu spalin. W przypadku nowocześniejszych konstrukcji posiadają one także przyłącze dopływu powietrza oraz regulator ciągu. Ten ostatni element pozwala na automatyczną regulację dopływu świeżego powietrza do paleniska. Kominek w obecnych czasach służy już nie tylko do ogrzania budynku, ale pełni również funkcje dekoracyjne. Na rynku istnieje kilka rodzajów kominków, a do każdego z nich ważne jest odpowiednie dopasowanie wkładu.

Wybór wkładu kominkowego – na co zwrócić uwagę?

wkłady kominkowe w warszawieW przypadku kominka powietrznego, wkład jest zabudowany w taki sposób, aby umożliwić ogrzanie powietrza, które zostaje rozprowadzone po pomieszczeniach dzięki grawitacji bądź dzięki zastosowaniu specjalnych systemów nadmuchowych. Ciekawym rozwiązaniem dostępnym na rynku jest kominek z płaszczem wodnym. W jego przypadku konieczne jest zastosowanie specjalnego wkładu, który wyposażony jest w wymiennik ciepła odpowiadający za podgrzewanie wody. Dzięki temu możliwe jest ogrzanie wszystkich pomieszczeń, które połączone są instalacją. Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszą się kominki gazowe. Ich największą zaletą jest z pewnością prostota użytkowania. Nie wymaga on bowiem od nas stałej kontroli, a także paliwa w postaci drewna. Ponadto, aby uzyskać ciepło, wystarczy jedynie włączyć urządzenie. Dzięki temu możemy zapomnieć o rozpalaniu drewna, które może przysporzyć niemałych trudności. W przypadku tego rodzaju kominka wkłady nie wymagają zatem przygotowania oraz składowania opału. Możemy również zapomnieć o problematycznym czyszczeniu paleniska oraz szyby. Brak opału w postaci drewna, sprawia, że na powierzchni wkładu i szyby nie osadza się żaden popiół czy pył. Na rynku istnieje wielu producentów oferujących wkłady kominkowe, co sprawia, że ciężko podjąć wybór. Jeżeli poszukujemy wkłady kominkowe w warszawie, w stolicy z pewnością nie będziemy mieć najmniejszych trudności z odnalezieniem producenta oferującego wysokiej jakości wkłady.

Na co jednak zwrócić uwagę wybierając wkład kominkowy? Przede wszystkim, musimy się kierować rodzajem kominka, który posiadamy. Innym istotnym parametrem jest materiał, z którego został on wykonany. Doskonałym wyborem będzie żeliwo, które charakteryzuje się sporą grubością. Ponadto wkłady żeliwne są niezwykle szczelne, co przekłada się na wysokie bezpieczeństwo podczas eksploatacji.