Rodzaje i typy silników elektrycznych

W codziennym życiu nieustannie realizowane są różne przemiany energii, których celem jest możliwość wykonania przez urządzenie określonej pracy. W zależności od docelowego zastosowania poszczególne maszyny czy urządzenia charakteryzują się określoną budową oraz wielkością. Wiele przemian jest realizowanych każdego dnia w przemyśle, gdzie zasilania wymagają nie tylko pojedyncze maszyny, ale również całe linie technologiczne.

Gdzie stosowane są silniki elektryczne?

silnik elektrycznyNajczęściej do poprawnej pracy potrzebują one napięcia o odpowiedniej amplitudzie jak i również częstotliwości. Jeśli chodzi o przetworniki to podstawowym jest silnik elektryczny, który pozwala zamieniać energię elektryczną na mechaniczną. Ta następnie może być wykorzystywana do napędzania elementów wykonawczych takich jak chociażby mieszadła czy wentylatory. Oprócz tego silniki są również stosowane w celu zmiany położenia elementów większych instalacji. Można tutaj chociażby podać przykład elektrowni wiatrowych, w których położenie całej gondoli względem wiatru jest zmieniane właśnie poprzez kilka silników elektrycznych oraz odpowiednią przekładnię. Do najważniejszych parametrów technicznych takich urządzeń zaliczyć można między innymi: moc, prąd rozruchowy, prędkość obrotową czy sposób działania i mocowania.

Na rynku dostępna jest cała masa odmian jednostek napędowych, które mogą być zastosowane w poszczególnych projektach. Właśnie dlatego tak istotnym zagadnieniem jest to, aby projektant, który wykonuje daną instalację posiadał odpowiednie kompetencje, a także doświadczenie. Pozwoli mu to wybrać jednostkę najbardziej dopasowaną do potrzeb w danym zastosowaniu. Jak widać praktycznie wszędzie zachodzą nieustanne przemiany form energii, które pozwalają realizować wiele skomplikowanych procesów.