Prozdrowotne działanie passiflory

Problemy zdrowotne są wpisane w życie każdego z nas. Mniejsze czy większe, ale na pewnych etapach życia przytrafiają się każdemu. Czasem jednak są na tyle łagodne, że można radzić sobie z nimi za pomocą naturalnych metod, które mają to do siebie że mają zdecydowanie mniej skutków ubocznych niż leki farmakologiczne.

Stosowanie passiflory w problemach zdrowotnych 

passifloraJest niezliczona ilość roślin, które mają działanie prozdrowotne na organizm człowieka. Jednym z nich jest passiflora, czyli męczennica. Posiada ona ponad 500 gatunków. Jednym z najbardziej popularnych jest Passiflora incarnata, czyli męczennica cielista. Zawiera mnóstwo cennych składników, jak na przykład flawonoidy czy glikozydy. Roślina ta pomaga na kilka dolegliwości. Najczęściej stosuje się ją, aby łagodzić stany lękowe. To naturalna alternatywa dla leków typu benzodiazepiny. Działa ona hamująco na aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Co za tym idzie męczennica doskonale sprawdza się także w problemach ze snem. Przy regularnym stosowaniu wydłuża czas wypoczynku oraz poprawia jakość snu. Bywa pomocniczo stosowana u dzieci cierpiących z powodu ADHD. Redukuje nadmierną ruchliwość, impulsywność, kłopoty z koncentracją. Ponadto ma też działanie przeciwbólowe, przeciwkaszlowe czy przeciwcukrzycowe. Można ją spożywać w postaci suplementu diety czy pić jako napar z liści. Jak w przypadku każdej rośliny jej działanie widoczne jest po pewnym okresie stosowania w odpowiednich dawkach. 

Męczennica cielista jest bardzo cenną rośliną, o której działanie warto zapytać doświadczonego farmaceutę czy zielarza. Może łagodzić wiele objawów w naturalny sposób bez konsekwencji pojawienia się nieprzyjemnych skutków ubocznych. Warto uzupełnić nią leczenie farmakologiczne czy stosować samodzielnie, o ile przypadłość nie jest zbyt nasilona.