Promienniki z kwarcowym emiterem

Grzejniki na podczerwień używane są do przeróżnych zastosowań. Najczęściej wykorzystywane są w prywatnych domach jako zamiennik ogrzewania elektrycznego, oraz w zakładach pracy, gdzie służą do ogrzewania stanowisk pracowniczych nie posiadających innego źródła ciepła. Promienniki podczerwieni są również używane w saunach oraz podgrzewanych basenach, aczkolwiek w tym celu wykorzystywane są odmiany mające emitery kwarcowe.

Kwarcowy promiennik podczerwieni do sauny

kwarcowe promienniki podczerwieniKwarcowe promienniki działają podobnie do węglowych czy ceramicznych wariantów grzejników, aczkolwiek z racji wyższej ceny nie są tak atrakcyjne jako urządzenie grzewcze jak pozostałe odmiany promienników. Mają one również zdecydowanie dłuższy czas rozruchowy, i nie są gotowe do działania natychmiast po włączeniu. Są za to szeroko wykorzystywane w celach zdrowotnych, przede wszystkim jako ogrzewanie do sauny, czy sali medycznej, gdyż emitują odmienne spektrum światła podczerwonego, bardzo dobrze działającego na skórę. Kwarcowe promienniki podczerwieni są zauważalnie większe od jakiegokolwiek domowego urządzenia grzewczego na podczerwień, i zużywają odpowiednio więcej energii elektrycznej. Z racji wysokiego natężenia promieniowania podczerwonego, efekt ich pracy jest natychmiast zauważalny, zwłaszcza że promienie podczerwone emitowane przez urządzenia kwarcowe wnikają w skórę znacznie łatwiej niż te, które tworzone są w domowych grzejnikach podczerwonych, a tym samym znacznie szybciej podnoszą temperaturę ciała, choć nie do stopnia który mógłby być szkodliwy dla zdrowia. Przy zastosowaniu dobrej izolacji pomieszczenia, oraz materiałów nagrzewających się szybko, owe promienniki są jednymi z najlepszych elementów wyposażenia grzewczego do każdej suchej sauny tradycyjnej, zużywając znacznie mniej energii niż grzejniki elektryczne, do tej pory najbardziej rozpowszechnione w takich miejscach.

Medyczne promienniki kwarcowe są natomiast używane do leczenia schorzeń i chorób dermatologicznych, oraz niekiedy do rehabilitacji osób po urazach skóry czy ciężkich oparzeniach. Promieniowanie podczerwone emitowane przez medyczne promienniki jest bowiem identyczne jak promieniowanie światła słonecznego, więc znacząco poprawia regenerację skóry oraz nie wywołuje niemal żadnych efektów ubocznych.