Po zezłomowaniu samochodu trzeba załatwić formalności

W naszym kraju obowiązują przepisy wymuszające na każdym kierowcy ubezpieczenie posiadanego samochodu. Nawet jeśli auto jest niesprawne i nie porusza się w ruchu ulicznym to i tak musi być ubezpieczone. Nie ma takiej możliwości, żeby mieć samochód i go nie ubezpieczyć. A mieć samochód to znaczy posiadać na niego dowód rejestracyjny. Dlatego Ci kierowcy, których samochody nie są na chodzie, powinni takie auta zezłomować i z odpowiednimi dokumentami wybrać się do właściwego urzędu.

Zezłomowane auta podlegają wyrejestrowaniu

auto złom kielceCo zatem powinien zrobić kierowca, którego samochód zalega na posesji, ale nie nadaje się już do jazdy? Powinien taki samochód zezłomować, czyli oddać na złomowisko. Trzeba to zrobić w pełni legalnie, bo złomowisko musi wystawić na samochód odpowiednie dokumenty. Nie każdy skup złomu może złomować samochody. Musi mieć odpowiednie uprawnienia do dokonywania ich kasacji. Zatem kierowca udaje się z samochodem na auto złom Kielce w celu dokonania jego zezłomowania. No tak, ale przecież auto nie jest na chodzie. To co wtedy zrobić? Z tym nie ma żadnego problemu, bo każdy auto złom oferuje odbiór pojazdów z podwórka. Wystarczy zadzwonić i się umówić, a przyjedzie do nas po samochód laweta. Większość złomów jeszcze zapłaci kierowcy za zezłomowanie jego samochodu. Będą to symboliczne pieniądze, może jakieś kilkaset złotych. Najważniejsze dla kierowców są jednak dokumenty, które potwierdzą fakt zezłomowania samochodu. Z takimi dokumentami trzeba się udać do urzędu miasta lub starostwa. Trzeba odwiedzić wydział komunikacji, czyli ten, który zajmuje się rejestrowaniem i wyrejestrowaniem samochodów. Wystarczy wypełnić wniosek i przedstawić otrzymane ze złomowiska dokumenty. Pracownik urzędu wyrejestruje samochód, który tym samym przestanie formalnie istnieć. A kierowca nie będzie musiał mieć na taki samochód ubezpieczenia.

Stary i zepsuty samochód, którym nie da się już jeździć, tak samo jak sprawne auto podlega obowiązkowi ubezpieczenia. Jeśli nie chcemy tracić pieniędzy na ubezpieczenie zalegającego na posesji samochodu to trzeba go po prostu oddać na złom. Wystarczy zadzwonić na złomowisko i przyślą do nas lawetę. Wszystkie dokumenty o zezłomowaniu auta dostaniemy od razu i z nimi trzeba się udać do urzędu wyrejestrować samochód.