Pałka teleskopowa do samoobrony

Kwalifikowany pracownik ochrony miał do dyspozycji wiele narzędzi, dzięki którym mógł lepiej wykonywać swoje obowiązki i reagować właściwie w sytuacji zagrożenia, aczkolwiek żadne z nich nie dawało tak widocznych efektów jak prosta pałka teleskopowa. Aplikacja siły fizycznej w celu obezwładnienia osoby zagrażającej bezpieczeństwu na chronionym obiekcie była bowiem najlepszym sposobem do zminimalizowania lub całkowitego wyeliminowania zagrożenia w danej interwencji, zwłaszcza jeśli pozostałe środki mogły okazać się nieskuteczne.

Rodzaje i zastosowanie pałek teleskopowych

pałki teleskopoweW obecnym użyciu były dwa rodzaje teleskopowych pałek obronnych, służących do tego samego celu, aczkolwiek dających użytkownikowi znacznie różne możliwości. W obu przypadkach, stosowane były również znacznie odmienne techniki obronne, bardziej pasujące do konkretnego rodzaju narzędzia. Najczęściej stosowane były oczywiście twarde pałki teleskopowe, zbudowane z metalowych lub czasem aluminiowych rurek. Były one wygodne składane, dzięki czemu nie przeszkadzały w trakcie pracy, i mogły być szybko rozsunięte jednym ruchem ręki. Lekki metal umożliwiał skuteczne zastosowanie większości technik obronnych osobom nawet o niewielkiej sile fizycznej, a wydrążona w środku konstrukcja ułatwiała obezwładnienie nawet najbardziej opornych osób, zagrażających bezpieczeństwu. Twarde pałki mogły być również używane jako dźwignie podczas transportu osoby już obezwładnionej kajdankami. Drugą odmianą, umożliwiającą na użycie całkowicie odmiennych technik obronnych były pałki miękkie. Zamiast metalowych rurek, główną ich częścią była stalowa sprężyna, giętka i możliwa do łatwego manipulowania.

Tego rodzaju pałki były uważane za o wiele bardziej przydatne w trakcie pracy, gdyż mogły być one użyte nie tylko do aplikacji fizycznej siły, ale również do wielu różnych technik obronnych, choćby do założenia pewniejszego chwytu lub uniemożliwienia osobie obezwładnianej jakichkolwiek prób ataku na obezwładniającego. W pozostałych aspektach były one niemal identyczne jak ich twarde odpowiedniki. Obydwa rodzaje pałek doskonale sprawdzały się podczas zadań jakie wykonywali pracownicy ochrony, więc były one często stosowane zamiennie, i dopasowywane do poziomu umiejętności danego użytkownika.