Opakowania wykorzystywane w logistyce

W przypadku logistyki opakowania pełnią niezwykle istotną rolę. Po pierwsze chronią w odpowiedni sposób towar w czasie transportu, z drugiej strony natomiast świadczą o firmie, która taką przesyłkę nadaje. W wielu branżach odpowiednie przygotowanie towaru do wysyłki jest niezwykle ważne, również w aspekcie wizualnym. Jakie rodzaje opakowań w takich przypadkach są najlepszym wyborem i najbardziej się sprawdzają?

Dobieramy opakowania w logistyce

opakowania w logistyceWybierając odpowiednie opakowania, należy kierować się zarówno ich późniejszym przeznaczeniem, jak i rodzajem prowadzonej przez nas działalności. Logistyka bowiem obejmuje proces dostarczania produktów między jednostkami, ze względu co opakowanie powinno chronić zarówno w czasie załadunku, rozładunku, przewożenia i magazynowania. Warto dobrać odpowiednie opakowania w logistyce. Pierwszym ważnym kryterium będzie fakt, do jakiego celu ma służyć opakowanie. Oprócz tego warto uwzględnić jakiego typu, wagi i wymiarów produkty będziemy przewozić. Znaczenie może mieć także forma transportu, w jakiej będą wykorzystywane takie opakowania, a także miejsce magazynowania towarów (w tym zakresie znacznie ma wilgotność, temperatura czy inne czynniki zewnętrzne). Wielu sprzedawców zwraca również uwagę na to, jak długo ma posłużyć takie opakowanie i czy ma być jednorazowego czy wielokrotnego użytku.

Podstawową funkcją opakowań w logistyce jest funkcja ochronna, ponieważ od odpowiedniego przygotowania do transportu będzie zależał stan, w jakim dotrze do klienta towar. Oprócz tego ważna jest funkcja transportowa, czyli ułatwianie transportu. Trzecia funkcja to funkcja informacyjna, czyli odpowiednie oznaczenie. Podane informacje dotyczą miejsca docelowego czy rodzaju materiału (zwłaszcza delikatnego, podatnego na uszkodzenia).