Omacnica – największy wróg Twoich plonów

Właściciele gospodarstw rolnych doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak negatywnie na ich zbiory wpływa szkodnik zwany omacnicą prosowianką. Straty z jakimi mamy do czynienia w przypadku jego obecności mogą sięgać nawet do 50% zbirów. Dlatego też tak ważna jest szybka ingerencja jeśli tylko zauważymy szkodnika na swoich plonach. 

Preparaty na omacnicę prosowiankę 

zwalczanie omacnicyZnane są metody wykluczające brak środków chemicznych. Są to jednak rozwiązania mało skuteczne, takie jak niszczenie chwastów o grubej łodydze czy też niskie koszenie słomy. Istnieją jednak znacznie skuteczniejsze sposoby i mowa tu o produktach chemicznych. Zawierają one substancje czynne, których rolą jest zwalczanie omacnicy bez wpływu na jakość samych roślin uprawnych. Produkty tego typu możemy zakupić w sklepie ogrodniczym bądź u renomowanych producentów w sklepie internetowym. Jak jednak rozpoznać, że mamy do czynienia z omacnicą? Śladami jej obecności są charakterystyczne otwory w łodygach, z których wysypują się trociny. Szkodnik ten pojawia się na polach uprawnych kukurydzy, również cukrowej. Sposób jego żerowania przynosi ogromne straty w postaci zdrobnienia ziarna oraz osłabienia samych roślin. Ponadto tworzy idealne środowisko dla innego, niebezpiecznego szkodnika, którym jest fuzarioz. Za ogromne szkody w uprawach odpowiada nie tyle sama omacnica, co jej gąsienica. Po przepoczwarzeniu przyjmuje ona postać motyla nocnego w kolorze brązowo-beżowym ze specyficznymi zygzakowatymi liniami na skrzydłach. 

Szybka ingerencja w bytowanie omacnicy sprawi, że plony nie ucierpią w tak dużym stopniu. Nadal będą rozwijać się, aż osiągną pełnię swoich możliwości. Jeśli więc jesteś właścicielem gospodarstwa, a na swoich polach uprawnych często rozsiewasz kukurydzę, koniecznie obserwuj jej łodygi, czy nie pojawiają się charakterystyczne ślady wskazujące na bytowanie omacnicy.