Ocieplanie domu pianą poliuretanową

Często słyszy się o tym, że po wybudowaniu domu wiele osób narzeka na wysokość rachunków za ogrzewanie. W takim wypadku należy zadać sobie pytanie: Czy stworzono odpowiednio skuteczną warstwę termoizolacyjną? W rzeczywistości bardzo dużo od niej zależy. Czasami nawet cienka warstwa izolacji termicznej może uchronić przed uchodzeniem ciepła na zewnątrz. Warto jednak z przemyśleniem wybierać materiał jaki może zostać użyty do izolacji. 

Skuteczna izolacja pianką PUR 

izolacja pianką poliuretanowąStosując sprawdzoną izolację termiczną można oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie bardzo znacznie. Bywa tak, że po zastosowaniu sprawdzonej termoizolacji koszty ogrzewania spadły nawet o kilkadziesiąt procent. Najbardziej popularnym i zarazem najczęściej stosowanym materiałem używanym do ocieplania domów jest styropian. Materiał ten jest skuteczny ale ma też sporo wad. Jedną z tych bardziej istotnych jest to, że styropian nie przepuszcza pary wodnej. Taką zdolność ma za to pianka poliuretanowa, która coraz częściej do ocieplania jest stosowana. Izolacja pianką poliuretanową to rozwiązanie bardzo popularne obecnie ze względu na doskonałą skuteczność w zatrzymywaniu ciepła. Przykładowo pięciocentymetrowa warstwa izolacyjna z pianki poliuretanowej odpowiada dziesięciocentymetrowej warstwie wykonanej z waty szklanej. W związku z tym można też zaoszczędzić sporo miejsca a jest to ważne w przypadku ocieplania budynków o małej powierzchni. Pianka poliuretanowa stosowana w domach to najczęściej pianka o strukturze otwartokomórkowej. Jest to tańsza wersja pianki ale ma ona tę ważną zaletę, że skutecznie przepuszcza ona parę wodną. W związku z tym stosując piankę poliuretanową wyeliminujemy niemalże zupełnie ryzyko powstawania mostków termicznych. Pod pianką tego typu nie będzie dodatkowo dochodziło do kondensacji pary wodnej. W budynkach ocieplanych pianką PUR z reguły nie występuje problem wilgoci. 

Na dzień dzisiejszy w naszym kraju łatwo natrafić możemy na sprawdzone firmy zajmujące się wykonywaniem izolacji natryskowych. Takie izolacje powstają najczęściej na poddaszach ale nie jest to regułą. Można zauważyć, że coraz częściej pianka poliuretanowa nakładana jest również na ściany. Dzięki temu można nie tylko skutecznie ocieplić budynek ale również wygłuszyć jego wnętrze.