Nowe techniki dezynfekcji w czasach koronawirusa

Kiedy pojawia się zagrożenie epidemiologiczne to trzeba temu natychmiast przeciwdziałać. Działania zapobiegawcze prowadzone się wielotorowo i wielokierunkowo. Na różne sposoby próbuje się opanować epidemię – bez względu na jej rodzaj i szybkość transmisji. Jednym ze sposobów na zatrzymanie wirusa jest oczywiście dezynfekowanie wszystkiego i wszędzie. Widać to szczególnie w przypadku koronawirusa, który wymógł na społeczeństwach całego świata poważniejsze podejście do kwestii dezynfekcji.

Pomieszczenia dezynfekuje się dzisiaj suchą mgłą

koronawirus - dezynfekcja pomieszczeńJeszcze nie dawno wszystko miało inne znaczenie, aniżeli dzisiaj. Najlepszym przykładem jest chociażby higiena osobista, do której w końcu zaczęliśmy przywiązywać uwagę. Częste mycie rąk, używanie płynów do dezynfekcji czy w końcu zasłanianie nosa i ust – to niewątpliwie takie zachowania, których zawsze powinniśmy przestrzegać. Wszystko odmienił szalejący na całym świecie koronawirus – dezynfekcja pomieszczeń w obliczu tego wirusa też wygląda dzisiaj zupełnie inaczej. Teraz już nie wystarczy popsikać tu i tam w pomieszczeniu płynem dezynfekującym i nazwać wykonanie takiej czynności dezynfekcją. W dobie koronawirusa dezynfekcję przeprowadza się z wykorzystaniem suchej mgły, czyli sprężonego powietrza wzbogaconego o środek dezynfekujący. Nie ma nic lepszego niż rozprowadzone pod ciśnieniem powietrze, bo ono przecież dostanie się do wszystkiego. Takim sprężonym powietrzem dezynfekującym możemy dotrzeć w każdy nawet najmniejszy kąt w pomieszczeniu. Takie powietrze osiądzie również na wszystkich rzeczach, które się w pomieszczeniu znajdują. Dlatego właśnie taka metoda dezynfekcji jest dzisiaj stosowana najczęściej. W praktyce innych metod się nie stosuje. Warto tylko zapamiętać, że suchą mgłą możemy dezynfekować jedynie wnętrza pomieszczeń.

Inne metody dezynfekcji stosuje się na zewnątrz, gdzie nie można używać sprężonego powietrza z środkiem dezynfekującym. Metodę suchej mgły można stosować przy wykorzystaniu specjalistycznego urządzenia, ale do tego trzeba jeszcze być właściwie ubranym. Osoby zajmujące się taką dezynfekcją bardzo często przypominają kosmitów, bo tak szczelnie są ubrani w skafandry i specjalne kaski ochronne. Nie mniej taką dezynfekcję można przeprowadzić tylko i wyłącznie w takim stroju.