Niedroga kasa fiskalna

Ustawa o rachunkowości jest jednym z podstawowych dokumentów, traktujących o wszelkich obowiązkach i prawach księgowych oraz osób prowadzących działalność gospodarczą. Znajdziemy w niej też informacje na temat tego, kto musi rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej, a kto jest zwolniony z tego obowiązku. Dlatego też jej znajomość jest ważna dla każdego przedsiębiorcy.

Które firmy muszą posiadać kasę fiskalną?

kasa fiskalna onlineNa rynku działa nawet kilka milionów działalności gospodarczych i spółek, które muszą być prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami. W zdecydowanej większości są to jednoosobowe działalności gospodarcze, które funkcjonują w branży handlowej i usługowej. To właśnie te sektory są objęte obowiązkiem rejestrowania sprzedaży na kasie, ale pod warunkiem, że prowadzą działalność na rzecz klientów indywidualnych. Wyjątkiem są firmy, które działają tylko przez internet i nie przyjmują gotówki jako formy zapłaty oraz takie, które rocznie nie uzyskują dochodów większych niż dwadzieścia tysięcy złotych. Ostatnim momentem, kiedy zobowiązani przedsiębiorcy muszą nabyć kasę fiskalną jest dzień rozpoczęcia działalności. Większość z nich może nabyć dowolny rodzaj kasy, który będzie pasował do rodzaju i formy działalności. Jednak jest  pewna grupa firm, o których mówi ustawa i zobowiązuje je do posiadania kasy online. Jest tu mowa o zakładach fryzjerskich, salonach kosmetycznych, warsztatach samochodowych, gabinetach lekarskich czy kancelariach adwokackich, które w odpowiednim momencie musiały zamienić dotychczas stosowaną kasę na nowy model, który dopiero wszedł na rynek. Kasa fiskalna online przede wszystkim posiada wbudowany moduł do zdalnego łączenia się z Centralnym Repozytorium Kas w celu przesyłania dobowych raportów fiskalnych. Obowiązek ten realizowany jest automatycznie, dzięki stałemu połączeniu kasy z siecią internetową.

Każda nowo powstałą firmą, która ze względu na formę jest zobligowana do zakupu kasy fiskalnej, może się ubiegać o uzyskanie dofinansowania w wysokości do siedmiuset złotych. Biorąc pod uwagę ceny kas fiskalnych, taka kwota będzie odczuwalna w kosztach firmy. Najtańsze modele online kupimy już za niecałe tysiąc dwieście złotych i z pewnością będą one wystarczalne dla fryzjerów, kosmetyczek czy adwokatów.