Reklama
  • Środa, 18 stycznia (14:00)

    Ortoreksja. Śmiertelnie zdrowa dieta

To chwalebne, że coraz większą uwagę przywiązujemy do spraw związanych z prawidłowym żywieniem i utrzymaniem nienagannej sylwetki. Niestety, czasami wpadamy w pułapkę przesadnej dbałości o wybór jakości pożywienia. Problem zwany ortoreksją jest równie groźny, jak np. anoreksja czy bulimia.

Reklama

Osoba dotknięta ortoreksją ma obsesję na punkcie jakości zdrowotnej pożywienia. Godzinami robi zakupy, czytając wielokrotnie etykiety, odwiedzając kolejne sklepy ze zdrową żywnością, a następne godziny spędza na planowaniu posiłku w najdrobniejszych szczegółach.

Sen z powiek spędza jej lęk przed popełnieniem błędu, a przymusem staje się dokładne sprawdzanie, skąd pochodzą kupowane produkty. Z czasem to zagadnienie jest albo jedynym tematem rozmów w towarzystwie, albo zostaje wyparte i nie można o nim mówić.

Precyzyjne planowanie żywienia dotyczy też pór spożywania poszczególnych posiłków, których ortorektyk zwykle pilnuje z zegarkiem w ręku. Odmawia, gdy jest częstowany jedzeniem w towarzystwie, nie je niczego, czego nie przygotował własnoręcznie.

Jest przekonany, że szczegółowe dbanie o jakość pożywienia pozwoli mu i jego rodzinie zachować zdrowie, uniknąć chorób i wzmocnić organizm. Jednocześnie usuwa z jadłospisu coraz więcej produktów, które uznaje za „niezdrowe” i „szkodliwe”, przez co uzyskuje odwrotny efekt w postaci niedoborów pokarmowych.

Może to mieć efekt w postaci osłabienia, zawrotów i bólów głowy oraz zaburzeń równowagi, a u kobiet także może dojść do zatrzymania miesiączki. Często pojawia się również niedokrwistość, która w istotny sposób przekłada się na pogorszenie samopoczucia oraz osłabienie odporności na infekcje.

Kolejną konsekwencją ortoreksji jest problem natury psychicznej: poczucie odizolowania czy niezrozumienia, co może prowadzić do stanów depresyjnych. Lekarze za przyczynę tego zaburzenia uznają chwiejność emocjonalną, brak poczucia bliskości w rodzinie, samotność i niską samoocenę.

Nad mierne dbanie o jakość posiłków staje się tematem zastępczym, a w mia rę pogłębiania się choroby – przymusem i poczuciem obowiązku jedzenia starannie dobranych produktów.

Ortoreksja jest rozpoznawana coraz częściej, jednak nadal wiele osób dotkniętych tym zaburzeniem pozostaje w cieniu, ponieważ rzadko zgłaszają się do lekarza lub psychologa z tym problemem. Są bowiem przekonane o słu szności swojego postępowania. Le czą się natomiast z powodu innych chorób lub dolegliwości, które są skutkiem ortoreksji.

W przeciwieństwie do innych zaburzeń odżywiania ortoreksja dotyczy nieco starszych pacjentów niż np. anoreksja. Leczenie polega na uświadomieniu osobie chorej, że pozornie „zdrowa” dieta, którą stosuje, może spowodować spustoszenie w jej organizmie.

Często niezbędna jest także długotrwała terapia psychologiczna oraz dietetyczna i uzupełnianie niedoborów pokarmowych za pomocą odpowiednio dobranych posiłków.

JD

Trzymaj rękę na pulsie

● Przy złym samopoczuciu udaj się do lekarza rodzinnego. Powinien zlecić Ci badania krwi i sprawdzić, czy nie występują u Ciebie niedobory pokarmowe, które mogą być efektem „zdrowej diety”.

● Jeśli zauważasz, że Twoja dieta wymyka się spod kontroli, wybierz się do psychologa specjalizującego się w terapii zaburzeń odżywiania.

Kurier TV

Zobacz również

  • Aby wspomóc pracę tego ważnego gruczołu, stosuj odpowiednią dietę. Ryby morskie. Zawierają witaminę D, która zapewnia prawidłową pracę gruczołu i wspomaga leczenie stanów zapalnych. Nabiał.... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.