Reklama
  • Środa, 16 listopada 2016 (08:00)

    Mądre odchudzanie

Reklama

Córka przez rok była na diecie. Schudła, ale teraz ma problemy z zaparciami. Dlaczego?

Prawdopodobnie to nie tyle skutek samego odchudzania, co jego sposobu. Zbyt nisko energetyczna dieta z małą ilością błonnika, na domiar złego uzupełniana herbatkami czy lekami przeczyszczającymi, prowadzi niekiedy do rozleniwienia jelit – po powrocie do bardziej kalorycznego żywienia mogą one „nie nadążać”.

Trzeba przywrócić im właściwą perystaltykę, pilnując zdrowej diety. Powinna zawierać duże ilości błonnika (z ziaren, świeżych i suszonych warzyw oraz owoców). Należy pić co najmniej 2 litry wody dziennie – rozluźni zawartość jelit i ułatwi wypróżnianie. Konieczny jest codzienny ruch. Aktywne mięśnie brzucha napędzają bowiem jelita do pracy.

Odkąd zrzuciłam 10 kg, częściej łapię przeziębienia. Mama mówi, że to dlatego, że jestem za chuda. Czy ma rację?

Nie do końca. To, że jesteś szczupła – to dobrze. Twój stan może być jednak wynikiem zbyt agresywnego odchudzania. Ubogie, jednostronne diety eliminacyjne (o niskiej ilości tłuszczów czy węglowodanów) obniżają odporność. Niedostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych negatywnie odbija się na procesach krwiotwórczych, a co za tym idzie na skuteczności układu immunologicznego.

Prawidłowo skomponowana dieta odchudzająca ma obniżoną wartość energetyczną, ale zawiera niezbędną ilość witamin, mikroelementów i białka – budulca organizmu.

Od niedawna mam kłopoty z sercem. Czy to może być efekt częstych eksperymentów z dietami?

Tak, szczególnie jeśli doświadczałaś efektu jojo, czyli po intensywnym odchudzaniu natychmiast ponownie przybierałaś na wadze. W takiej sytuacji mięsień sercowy jest zmuszony do szybkiego przystosowania się do większej ilości ciała, które musi zasilić w krew. Ta intensywna praca prowadzi do jego osłabienia.

Częste zmiany wagi przyczyniają się też do zaburzeń przewodzenia i niewydolności serca, a nawet zawałów. Zresztą w trakcie źle zbilansowanej diety (opartej przede wszystkim na produktach białkowych) nadwerężane są także wątroba i nerki. Efektem tego jest słabsze oczyszczanie krwi. Rośnie wówczas ryzyko zaburzeń elektrolitycznych, a wraz z nim – groźba chorób serca.

Moja żona straciła dużo na wadze. Liczyła, że będzie wyglądać młodziej, tymczasem jej skóra zrobiła się wiotka i szara…

To może mieć związek z dietą. Zbyt uboga może prowadzić do niedożywienia i odwodnienia organizmu, w tym także skóry. Pozbawiona witamin i mikroelementów niezbędnych do jej napięcia oraz wody, koniecznej do regeneracji, może stracić jędrność i ładny wygląd. Następuje degradacja włókien kolagenowych, skóra traci gęstość i szarzeje.

Do tego dochodzą zaburzenia hormonalne – częsty skutek ostrych diet odchudzających. Prowadzą one do gwałtownego starzenia się skóry, a także rozregulowania cyklu miesiączkowego czy np. nadmiernego owłosienia skóry. Twoja żona prawdopodobnie jest niedożywiona. Niech uzupełni niedobory, stosując dobrze zbilansowaną dietę.

W jej opracowaniu pomoże dietetyk, który określi skład ciała, poziom niedoborów i zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Jestem na diecie. Lekarka straszy mnie, że jeśli będę zbyt szybko chudła, zafunduję sobie osteoporozę. To prawda?

Chudnięcie w tempie szybszym niż 0,5 -1 kg tygodniowo jest niebezpieczne. Organizm spala wówczas tkankę mięśniową, prowadząc do ogólnego osłabienia (również zbudowanych z mięśni organów wewnętrznych, stąd spowolnienie przemiany materii).

Może dochodzić do niedoborów wapnia, co zwiększa ryzyko osteoporozy. Poza tym organizm pozbawiony nagle kalorii włącza tryb „oszczędzania”. Gdy ponownie zaczniesz jeść normalnie, Twoje ciało, chcąc uniknąć głodu, zacznie magazynować co się da. Efekt jojo gwarantowany. By odchudzanie było trwałe, powinno być powolne, a diecie zawsze musi towarzyszyć ruch.

Cudowne preparaty uszkadzają serce

Chcąc iść na łatwiznę, wiele osób sięga po preparaty na odchudzanie. Uwaga, to może być szkodliwe! Niektóre środki hamujące apetyt i przyspieszające metabolizm są u nas zakazane. Można je kupić w internecie, ale pod żadnym pozorem tego nie rób, bo wśród stosujących je osób liczne są przypadki choroby zastawkowej serca, a nawet do jego ataków.

Zupki czy koktajle w proszku też nie są obojętne dla zdrowia, bo u niektórych odchudzających się prowadzą do zbyt szybkiej, niebezpiecznej utraty wagi. l Preparaty, które zwiększają temperaturę ciała, by przyspieszyć przemianę materii, to pokusa dla osób, które chcą uniknąć wysiłku fizycznego. Ruchu jednak nic nie zastąpi – nie tylko spala on tkankę tłuszczową, ale także rzeźbi ciało.

Czytelnicy pytają – specjalista odpowiada, dr Julian Kamiński, internista

Na żywo

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.