Musiałam wykonać świadectwo charakterystyki energetycznej

Niedługo miała nam się powiększyć rodzina, dlatego wraz z mężem sprzedawaliśmy nasze mieszkanie i kupowaliśmy sobie coś większego. Zdecydowaliśmy się załatwiać wszelkie formalności przez biuro nieruchomości, żeby mieć mniej na głowie. Biuro zobligowało nas tylko do tego, abyśmy dostarczyli wszystkie stosowne dokumenty i pełnomocnictwa. Wśród tych dokumentów było świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu. Oboje z mężem nie mieliśmy pojęcia, co to za dokument?

Kiedy jest potrzebne świadectwo charakterystyki energetycznej?

świadectwa charakterystyki energetycznej lokaluMusieliśmy sprawdzić czym są świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu. Znaleźliśmy ustawę, która reguluje to zagadnienie. Dowiedzieliśmy się z niej, że w takim świadectwie znajduje się informacja na temat jakości płynącego prądu, a także na temat jakości zabezpieczeń bezpieczników. Mieliśmy w domu audyt energetyczny, ale się okazało, że ten dokument jest zbyt wąski i zawiera za mało informacji. Prawo obliguje do wykonania takich świadectw charakterystyki energetycznej lokalu w bardzo wielu przypadkach. Jednym z takich przypadków jest sprzedaż lokalu na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Poza tym taki przegląd powinien być wykonany w każdym wolnostojącym domku jednorodzinnym o powierzchni powyżej 50 metrów kwadratowych. My trochę zaniedbaliśmy sprawę, dlatego teraz musieliśmy zamówić wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu wraz z dokumentacją techniczną mieszkania. Znaleźliśmy elektryka, który posiada stosowne uprawnienia i certyfikaty do wykonania takiej dokumentacji i świadectwa charakterystyki energetycznej. Na szczęście miał on szybkie terminy i stosowne dokumenty dołączył nam od razu po wykonaniu pomiarów w naszym mieszkaniu. Dostarczyliśmy całą dokumentację naszemu biurowi nieruchomości i teraz mogliśmy sprzedać wreszcie nasze mieszkanie. 

Byliśmy bardzo zadowoleni z usług wybranego przez nas elektryka. Był on profesjonalnie przygotowany do wykonania świadectwa charakterystyki energetycznej. Posiadał fachowy sprzęt, którym szybko i sprawnie się posługiwał. Wykonał bardzo profesjonalne świadectwo, które będzie ważne przez dziesięć lat. W naszym nowym mieszkaniu z pewnością skorzystamy ponownie z jego usług, aby i tak zrobić odpowiedni przegląd instalacji elektrycznej i okablowania.