Możliwości diagnostyczne w gabinetach kardiologicznych

Kardiologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się przede wszystkim chorobami serca. Nie należy mylić kardiologii z kardiochirurgią i angiologią. Kardiochirurgia obejmuje operacje na otwartym sercu, a z kolei angiologia jest dziedziną zajmującą się naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi w ludzkim organizmie. Głównymi narzędziami diagnostycznymi w pracy kardiologa są: aparat echokardiogradiczny oraz aparat elektrokardiograficzny.

Echo serca i EKG w gabinecie kardiologa

kardiolog kraków prywatnieEchokardiografia to nic innego jak badanie USG, które wykonuje się przez klatkę piersiową za pomocą specjalnie dobranych sond – najczęściej są to sondy sektorowe, dzięki którym łatwiej jest zmieścić się między przestrzeniami żebrowymi. Takie badanie ultrasonograficzne pozwala dokładnie ocenić strukturę mięśnia sercowego. Lekarz może ustalić, czy serce nie posiada wad wrodzonych i nabytych. Wszelkie zwyrodnienia zastawek, przegrody międzyprzedsionkowe, międzykomorowe, zwężenia naczyń i wiele innych można rozpoznać właśnie przy pomocy echa serca. Drugim ważnym badaniem diagnostycznym stosowanym w gabinecie kardiologa jest elektrokardiograf. EKG można wykonać w praktycznie każdej placówce medycznej. Jednak kardiolodzy często oczekują czegoś więcej niż kilkuminutowy zapis EKG. Tak krótki czas zapisu może nie pozwolić na dokładną diagnostykę. Dlatego większość kardiologów wydaje swoim pacjentów przenośne aparaty EKG z holterem, które przykleja się do klatki piersiowej. Pomiar trwa najczęściej 24 godziny i zapisuje się na karcie pamięci w aparacie. Z pewnością kardiolog kraków prywatnie dzięki takiemu zapisowi będzie mógł bardzo dokładnie ocenić aktywność elektryczną serca czyli przewodnictwo nerwowe w mięśniu sercowym. Oczywiście wstępnie cały zapis kontrolowany jest przez program, który oznacza miejsca z nieprawidłowościami.

Dopiero te nieprawidłowości są oceniane przez lekarza specjalistę. Dobry kardiolog z pewnością szybko postawi odpowiednią diagnozę, a co najważniejsze – dobierze konkretne leki. Nie należy zwlekać z wizytą u kardiologa, bo w przypadku dużych zaburzeń rytmu serca czy zmian w strukturze mięśnia sercowego liczy się czas. Im szybciej zostanie wdrożona odpowiednia terapia farmakologiczna (a być może też właściwe postępowanie chirurgiczne), tym lepsze rokowania dla pacjenta.