Materace – klasyfikacja i rodzaje

Łóżko to miejsce, w którym spędzamy znaczącą część swojego życia. Dlatego też powinno być to miejsce wygodne, zapewniające relaks i wypoczynek w komfortowych warunkach. Za tą wygodę odpowiada przede wszystkim materac. Dobrej klasy materac to podstawa każdego łóżka. Powiedzmy sobie szczerze: żadna wersalka, czy rozkładana sofa nie da nam komfortu spania takiego, jak prawdziwe łóżko sypialniane.

Wybieramy wygodny materac

materace 150x200Czym kierować się w wyborze materaca do swojej sypialni? Przede wszystkim własną wygodą i komfortem. Bardzo ważne jest wypróbowanie materaca przed zakupem. W każdym sklepie stacjonarnym możliwe jest przetestowanie poszczególnych modeli w celu dopasowania twardości. Istnieją cztery podstawowe stopnie twardości materaca: H1, H2, H3, H4. Te najmiększe są idealne dla małych dzieci i osób do wagi 60 kg.Kolejne dedykowane są dla osób pomiędzy 50 a 80 kg. H3 to twardość przeznaczona dla osób od 80 do 100 kg. Ostatnie, najtwardsze materace, to te przeznaczone dla osób o wadze ponad 100kg. Dobór twardości istotny jest również pod kątem trwałości materaca. Nie tylko twardość materaca ma znaczenie, ale także jego rozmiar. Najbardziej popularne obecnie są materace 150×200 (jeśli chodzi o łóżka dwuosobowe). Ten wymiar spotykany jest najczęściej w naszych sypialniach. Jednak pamiętajmy o tym, że rozmiar materaca należy dopasować do stelaża łóżka w taki sposób, aby mieścił się w nim luźno, a nie wypełniał go co do milimetra. Jest to ważne szczególnie jeśli chodzi o sprawną wentylację. Dlatego też materace 150×200 wpasują się w stelaż o kilka centymetrów większy. Prócz rozmiaru, podstawową cechą materaca jest materiał, z jakiego jest wykonany. Tutaj wyróżniamy szereg różniących się od siebie modeli. Istnieją klasyczne materace sprężynowe, które jednak różnią się od tych sprzed kilkunastu lat. Sprężyny umieszczone są w pojedynczych kieszeniach, dzięki czemu materac jest znacznie wygodniejszy i trwalszy. Mamy też najbardziej popularne i zróżnicowane materace piankowe. Te odznaczają się różnymi właściwościami, w zależności od rodzaju użytej pianki, jej twardości i gramaturze. Również ich ceny są zróżnicowane, dzięki temu każdy znajdzie coś na swoją kieszeń. Materace lateksowe to kolejny przykład modeli do zadań specjalnych, przeznaczonych w szczególności dla alergików.

Prócz kilku podstawowych modeli materaców możemy wyróżnić również ich hybrydy. Materac sprężynowy z warstwą pianki, która nadaje delikatności, to jeden z przykładów połączenia dwóch różnych materiałów w jednym produkcie. Polecane są także materace kokosowe lub gryczane, szczególnie do łóżeczek dziecięcych. Wybór jest ogromny, a każdy z nas z łatwością znajdzie idealny model dla siebie.