Lifting wizualny starego grzejnika

Kaloryfery w naszych domach nie należą do ozdób, a najczęściej przeszkadzają w aranżacji przestrzeni lub po prostu szpecą. Nie każdego stać na wymianę wszystkich grzejników na nowoczesne modele ozdobne, ponieważ jest to spory wydatek. Na problem brzydkich grzejników można zaradzić inaczej. Wystarczy użyć gotowych, dostępnych w wielu sklepach budowlanych, osłonek na kaloryfery, bądź zaprojektować takie maskownice według własnego pomysłu.

Jaka osłona na grzejnik?

osłony na grzejnikStare grzejniki żeliwne, czy te nieco nowsze aluminiowe niestety nie wyglądają estetycznie w żadnym mieszkaniu. Jeśli zatem zależy nam na upiększeniu takiego kaloryfera, można posłużyć się właśnie specjalną osłoną, która ukryje to co brzydkie, pozwalając jednocześnie grzejnikowi spełniać swoje zadanie. Malowanie kaloryfera na niewiele się zda, w dalszym ciągu nie będzie zdobił pokoju, a może jedynie troszkę mniej rzuci się w oczy. Gotowe osłony na grzejniki mogą mieć różne formy i wykonanie. Różne są także materiały, z jakich są produkowane. Do najbardziej popularnych należą zabudowy drewniane, z desek, ażurowych maskownic, lub sklejki czy płyt MDF. Choć wybór drewna nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ pochłania ono sporo ciepła, co ograniczy nieco ogrzewanie pomieszczenia, przy przemyślanym projekcie i dobrym wykonaniu drewniane osłony na grzejnik będą spełniały swoją funkcję. Najważniejsze, aby osłona zapewniała odpowiednią cyrkulację powietrza z każdej strony grzejnika, także na jego froncie.Odpowiednia odległość osłony od przedniej części kaloryfera pozwoli na wypromieniowanie z niego ciepła, co jest bardzo ważne podczas silnego grzania. Pamiętajmy, że jeśli obudowa zostanie niewłaściwie wykonana, w ekstremalnych przypadkach grozi to nawet zapaleniem od gorącej powierzchni grzejnika. Z tego też powodu bardzo rzadko stosuje się obudowy z tworzyw sztucznych, które nie są odporne na wyższe temperatury. Najkorzystniejszym rozwiązaniem z punktu widzenia wydajnej pracy ogrzewania w domu, będą osłony wykonane ze stalowych paneli. Stal bardzo dobrze pochłania ciepło i jednocześnie oddaje je do pomieszczenia, co spowoduje, że straty ciepła spowodowane osłonięciem grzejnika będą minimalne.

Stalowe osłony sprawdzą się wizualnie we wnętrzach industrialnych lub bardzo nowoczesnych. Tam także doskonale odnajdą się osłony wykonane ze szkła mlecznego. Taka opcja nie należy do tanich, jednak wygląd takiego grzejnika jest naprawdę atrakcyjny. Osłonę najczęściej można wykonać na specjalne zamówienie, co umożliwia nam nawet wybór wzoru szlifu na szkle.