Łączniki do wężów w układach pneumatycznych

Wymiana powietrza pomiędzy poszczególnymi elementami układów pneumatycznych jest możliwa dzięki zestawowi przewodów. Ze względu na duże ciśnienie pojawiające się w takich układach sterowania konieczne jest stosowanie węży wzmocnionych specjalnymi siatkami z włókna szklanego bądź innymi materiałami. Takie wzmocnienia sprawiają, że wąż nie ulegnie uszkodzeniu.

Łączniki proste i kątowe

łącznik do wężaBardzo istotnym elementem układów pneumatycznych są także łączniki do węży. W zależności od rodzaju maszyny oraz maksymalnego ciśnienia, jakie uzyskuje czynnik roboczy, powinny one być wykonane z odpowiednich materiałów. Producenci oferują między innymi łączniki wykonane z tworzyw sztucznych i różnego typu metali. Elementy mogą albo pełnić funkcję przejściówki pomiędzy dwoma przewodami o różnej średnicy, alby być elementem łączącym wąż z pozostałą częścią układu. Bardzo istotne jest to, aby montując łącznik do węża zadbać o jak najwyższą jakość połączenia. W układach ciśnieniowych każda nieszczelność może prowadzić do poważnych awarii bądź spadku wydajności urządzenia, w którym elementy są zamocowane. Cena łączników zależna jest nie tylko od materiału, z którego zostały wykonane. Nie bez znaczenia jest także ich wielkość oraz kształt. Elementami, które często są wykorzystywane są również rozdzielacze – trójniki w kształcie litery T bądź Y wykorzystuje się wtedy, gdy konieczne jest dostarczenie sprężonego powietrza do kilku punktów z jednego źródła zasilania.

Łączniki proste i redukcyjne do zastosowań w układach pneumatycznych należy kupować w sprawdzonych punktach. Jeśli wyroby posiadają odpowiednie atesty bądź certyfikaty potwierdzające ich parametry techniczne, wtedy możemy mieć pewność, że pochodzą od dobrego producenta. Najlepiej kupować je w dobrej hurtowni z częściami do pneumatyki.