Konstrukcja wózka inwalidzkiego

Wiele osób nie ma pojęcia tak naprawdę na temat tego, czym są wózki inwalidzkie. Zwłaszcza jeżeli mówimy o takich, które są budowane po to, aby ludzie mogli na nich spokojnie spędzić cały dzień i mieć tam zapewnione wyjątkowo komfortowe warunki. Jest to bowiem konieczne do wykonywania zwykłych obowiązków codziennych. Dlatego wózkowi aktywnym trzeba się dokładnie przyjrzeć.

Zasada funkcjonowania wózków aktywnych

wózek inwalidzki aktywnyPrzede wszystkim wózki aktywne od tych standardowych różnią się głównie tym, że często są produkowane na miarę, bo wtedy człowiek może na czymś takim siedzieć wygodnie. Naturalnie siedzisko takiego wózka jest zawsze wyposażone w mechanizmy, które można swobodnie ustawiać zgodnie z własnymi potrzebami, ponieważ to wszystko trwa naprawdę krótko i jest łatwe. Żeby napędzać wózek inwalidzki aktywny, wystarczy zdecydowanie mniej siły niż w przypadku tego standardowego. Wynika to głównie z tego faktu, że elementy takich wózków są najczęściej wykonywane z lekkich, ale tak samo wytrzymałych materiałów. Dlatego coś takiego jest zwykle przystosowane do pracy nawet wyjątkowo trudnym terenie i przeszkody tutaj nie stanowią nawet małe przednie kółka, bo elementy tego wózka zostały tak rozłożone, aby można było o nim zawsze bardzo łatwo balansować. Jest to bowiem często konieczne przy pokonywaniu jakichś przeszkód takich jak krawężniki i tym podobne.

Oczywiście nigdy nie byłoby to możliwe, gdyby nie fakt, że duże koło napędzane przez człowieka siłą mięśni są połączone ze sobą specjalną belką, która zapewnia odpowiednią stabilność temu wszystkiemu. Dzięki wózkom aktywnym można normalnie funkcjonować bez względu na szczegóły dotyczące niepełnosprawności. To oczywiście sprawia, że taki wózek może być eksploatowany przez bardzo długi czas.