Kilka słów o listwach przypodłogowych

Przy wykonywaniu i projektowaniu podłóg większośc osób zajmuje się jedynie samymi panelami. W końcu to one stanowią podłogę, mają dobrze wyglądać i być trwałe. Coraz więcej osób także kupuje wyciszające podkłady pod panele, tak by mieć pewność, że żadne skrzypiące deski nie będą im przeszkadzać. Nie mniej jednak większość osób nadal nie zwraca uwagi na listwy przypodłogowe. Kupuje te najtańsze, przypadkowe, bez patrzenia na ich jakość i dopasowanie.

Idealnie dobrane listwy przypodłogowe

minimalistyczne listwy przypodłogowe do paneliCo zatem warto wiedzieć na temat listew przypodłogowych? Czy lepiej wybrać minimalistyczne listwy przypodłogowe do paneli, czy może postawić na te bogato zdobione? Pierwsza kwestia to oczywiście materiał. Do wyboru są listwy drewniane, drewnopodobne, a nawet te z tworzywa sztucznego z ,,drewnianym” wzorem. Te pierwsze są oczywiście najdroższe. Drewno to materiał naturalny i szlachetny, takie listwy z pewnością nawet po wielu latach nadal będą wyglądały rewelacyjnie. Listwy plastikowe można nie tylko zarysować, ale wręcz złamać nawet podczas codziennego poruszania się po pomieszczeniu. Łatwo o wgniecenia, odbarwienia, czy o oderwanie się listwy. Dlatego też kolejną kwestią która warto się zająć to montaż listwe. Najlepiej by było, gdyby były one mocowane na klej. Wtedy nie ma opcji by się odczepiły od ściany. Tanie listwy plastikowe bywają także przybijane do ściany lub po prostu dosuwane i przymocowane łącznikiem na końcówkach. Przez to są one mniej wytrzymałe niż te prawidłowo zamontowane. Kolejna kwestia to wygląd listew. Do wyboru są te minimalistyczne, gładkie, jak również z tłoczeniami i wzorami. Standardowe listwy nie są wyższe niż kilka centrymetrów, choć do wyboru są także niskie półwałki, czy wysokie, dekoracyjne listwy. Proste listwy będą pasować do każdego pomieszczenia, warto jednak pokusić się o małe eksperymenty. We wnętrzu francuskim czy glamour zdobione listwy na pewno będą świetnie się prezentować.

Przy wyborze listwe przypodłogowych trzeba się kierować ich stylem, rozmiarem, materiałem z jakich są wykonane. Trzeba zadbać również o ich prawidłowy montaż, tak by dobrze się trzymały podłoża. Warto zaznaczyć, że listwy zakrywają szparę między panelami a ścianą, w której często ,,schowane” są kable, także pełnią też funkcję maskująca.