Jakie są dostępne lawety na rynku?

Na rynku istnieją dwa warianty transportowania samochodu, za pomocą pojazdów dostawczych. Jest to auto laweta i zwykła laweta. Obie posiadają takie samo przeznaczenie, różnią się tym, że auto laweta jest, pojazdem połączonym na stałe z lawetą, natomiast zwykła jest podczepiania pod pojazd za pomocą haka samochodowego.

Jaką lawetę wybrać do transportu auta?

laweta do przewozu samochodów z podporamiPodczas wyboru lawet należy zwrócić uwagę na jej konstrukcję oraz parametry. Na rynku dostępne są pojazdy, posiadające miejsce nawet na przewożenie dwóch pojazdów naraz. Natomiast pojazdy ciężarowe, przez swoją dużą moc mogą przewozić samochody osobowe nawet na dwóch poziomach, przez co za jednym kursem transportują siedem pojazdów osobowych. Nowoczesne auto lawety, przez zaawansowany system zawieszania hydraulicznego, nie muszą wykładać specjalnych torów na wjazd, tylko całe zawieszenie się obniża, a tylna część dopasowuje się od podłoża. Następnie znajdująca się wyciągarka, przy kabinie kierowcy wciąga pojazd na lawetę. W dalszym procesie koła są blokowane i zapinane w specjalne taśmy transportowe. Przy transporcie aut z automatyczną skrzynią biegów, nie powinno używać się wyciągarek. W wielu przypadkach zaczyna stosować się lawety z podnośnikiem. Aby prawidłowo przeprowadzić zabieg, należy prawidłowo zabezpieczyć auto, dlatego w miejsca styku przykłada się specjalną gumę, której zadaniem jest rozłożenie siły nacisku. Prawidłowo rozłożone pasy nośne, muszą znajdować się w miejscach przeznaczonych od podnoszenia pojazdu, bądź na kołach. Podłączone są one do drążka, który powoduje odchylenie pasów, tak by nie dotykały karoserii. Do zabezpieczenia lawety wykorzystuje się podpory. Laweta do przewozu samochodów z podporami muszą wykonywać załadunek na twardym gruncie. Istnieje jeszcze możliwość podłożenia jakiegoś materiału, który rozłoży nacisk na większą powierzchnię. Do tego można wykorzystać kamienną płytę czy grubą deskę, a następnie delikatnie podnosić lawetę.

Aby pojazd nie ślizgał się, wjeżdżając na konstrukcje lawety, producenci pokryli je wypustkami, tak by stanowiły dobrą przyczepność w trudnych warunkach pogodowych. Bezpieczeństwo należy zachować w taki sposób, by cały ciężar umieścić jak najbliżej przedniej osi. Pojazd przewożony, nie powinien wystawać poza obrys lawety.