Jaki wpływ ma odczyn gleby na plony?

 

Bardzo częstą sytuacją jest przewpanowanie gleby i na takim podłożu uprawa będzie nieefektywna. Rośliny będą podatne na choroby oraz różnego rodzaju niedobory. Jeśli ma się do czynienia z takim rodzajem gleby należy przeprowadzić odwapnianie. Inną opcją jest zasadzenie takich roślin, których odczyn taki nie będzie przeszkadzał i dostosowanie się do gleby, bez ingerowania w jej właściwości.

W jakim celu sprawdza się odczyn gleby?

laboratoryjne badanie odczynu glebyChcąc prowadzić hodowlę roślin należy poddać glebę odpowiednim badaniom, aby móc dostosować ich rodzaj do konkretnego podłoża. Aby móc wykorzystać właściwości danej gleby należy zgłębić procesy, które w niej zachodzą. Osiąganie bogatych plonów warzyw czy owoców zależne jest od odczynu gleby. Żyzność gleby określa jej odczyn pH. Przy odpowiednim pH gleby rośliny rosną lepiej i prezentują się atrakcyjniej. Można mieć wpływ na jej odczyn, jednak należy go sprawdzić przed zasadzeniem roślin, aby ewentualnie go zmienić. Laboratoryjne badanie odczynu gleby pozwoli na dogłębne jej zbadanie. Nawożenie gleby bez sprawdzenia jej odczynu nie ma sensu i jest sprzeczne z Kodeksem Dobrych Praktyk Rolniczych. Aby w odpowiedni sposób nawozić glebę należy znać jej zasobność w makro i mikroelementy, jej poziom kwasowości czy ilość wapna. Aby gleba była produktywna i dostarczała bogatych plonów należy w odpowiedni sposób nawozić i odżywiać. Żeby czynności te były efektywne należy dopasować je do właściwości danej gleby. Istnieje również rozwiązanie, które polega na tym, że dostosowuje się sadzoną roślinność do rodzaju gleby, nie ingerując w jej skład. Jest to rozwiązanie prostsze, jednak wymaga elastyczności i podporządkowaniu się jakości gleby. W celu zbadania próbki gleby, należy wysłać ją do stacji chemiczno-rolniczej. Tam zostanie poddana szczegółowej analizie. Badanie tego rodzaju nie jest drogie, zatem warto zbadać glebę.

Kiedy gleba ma niewłaściwy odczyn pH roślin nie rosną w sposób właściwy, ponieważ mają trudności w pobieraniu składników odżywczych. Każdy rodzaj roślin, warzyw czy owoców wymaga innego odczynu gleby, zatem należy się z nim zapoznać, aby uprawa przynosiła pożądane efekty. Bogate, liczne plony i dobrze wyglądające rośliny to efekt dobrze dobranego odczynu gleby do sadzonej roślinności.