Jaki typ transportu towarów wybrać?

Wybranie odpowiedniego typu transportu pozwoli na optymalne zmniejszenie kosztów i przyczyni się do niższego ryzyka uszkodzenia towarów. Dlatego powinno się podejść do tej decyzji bardzo rozważnie, aby rozsądnie wybrać odpowiedni środek transportu, który nie narazi producenta na poważniejsze szkody czy dodatkowe koszta.

Najlepsze typy transportów towarów

transport morski z usaAby w jak najbardziej efektywny sposób dostarczyć produkty z punktu A do punktu B, należy dobrać właściwy środek transportu, biorąc pod uwagę najważniejsze aspekty. Skuteczne wykorzystanie sprzętu i trybów transportu znacznie korzystniej wpłynie na ogólny koszt przejazdu. Jednak planowanie eksportu nie zawsze jest tak proste, jak mogłoby się wydawać, bo wszystko zależy od miejsca przeznaczenia towarów – mogą być transportowane drogą lądową, kolejową, powietrzną, morską lub śródlądową. Na przykład, transport morski z USA nada się korzystniej niż transport powietrzny, ponieważ jest tańszy i można w ten sposób przewieźć większą ilość towarów. W innym przypadku, najlepiej sprawdzić może się transport lądowy w przypadku przewożenia rzeczy ciężkich lub nieporęcznych na duże odległości. Wszystko zależy od tego, do jakiego konkretnie kraju trzeba przewieźć dane produkty. Z kolei transport lotniczy idealnie nada się w transporcie towarów łatwo psujących się, lekkich lub wartościowych. Ten rodzaj transportu będzie najbardziej wydajnym środkiem, jednakże liczy się z o wiele większymi kwotami. 

Zarówno importerzy jak i eksporterzy powinni wziąć przede wszystkim pod uwagę całkowity koszt transportu, co tyczy się „ukrytych kosztów”, jakimi są chociażby składki ubezpieczeniowe i inne opłaty. To pozwoli oszacować pewną sumę, która pozwoli na zdecydowanie się na konkretny rodzaj transportu.