Jak zrobić las w słoiku?

W ostatnim czasie serca miłośników roślin podbił tzw. las w słoiku. Są to miniaturowe zagajniki zamknięte w szklanym słoju. Okazuje się, że jeśli umieścimy w takim naczyniu odpowiednio dobrane rośliny; mchy, paprocie, sukulenty to powstanie w nim naturalne środowisko leśne. W ten sposób jesteśmy w s tanie stworzyć we własnym mieszkaniu miniaturę lasu zaklętego w słoju przypominającą baśniową krainę.

Samodzielne stworzenie lasu zamkniętego w słoju

diy las w słoikuOczywiście las w słoiku możemy kupić gotowy. Dostaniemy go w każdej kwiaciarni, w każdym markecie budowlanym i ogrodniczym a także w sieci znajdziemy mnóstwo ofert. Możemy też komponować nasz las wirtualnie po czym otrzymamy jego realne wykonanie dostarczone do naszych drzwi. Wbrew pozorom stworzenie takiego lasu samodzielnie nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy trochę wiedzy na temat dobierania roślin i podłoża i możemy śmiało sprostać zadaniu samodzielnego skomponowania takiego ogrodu. Cena za gotowy las w szkle to około 120 zł za najmniejszy 20 cm słoik. Możemy kupić też diy las w słoiku gotowy zestaw do samodzielnego wykonania w domu. Cena takiego zestawu to 100 zł. W skład zestawu wchodzi słoik 20 cm, 1 roślinka i podłoże. Ale zestaw diy las możemy także skomponować sobie na własną rękę zamiast kupować w internecie. Możemy wykorzystać do tego słoik lub inne naczynie szklane, które zalega nam w domu. Na jego dnie układamy warstwę drenażową. Może być to żwir lub keramzyt. Warstwa ta będzie chronić nasze rośliny przed odkładaniem się wilgoci na dnie naczynia. Drenaż nasypujemy do wysokości kilku centymetrów. Na tak przygotowane podłoże układamy ziemię właściwą dla danej rośliny. Na nią kładziemy węgiel aktywny a następnie dekoracyjną warstwę kamyków lub piasku. W tak przygotowane podłoże zasadzamy nasze rośliny. Możemy także kamyki i ziemię układać warstwami na przemian. Da to ciekawy efekt.

Bardzo ważny jest dobór roślin. Jeśli decydujemy się na słoik zamknięty możemy zasadzić w nim paprocie, mech. Dodatkowo możemy umieścić w nim dekoracje. Powinny być one jak najbardziej naturalne dlatego możemy sięgnąć po szyszko, kawałki drewna czy kamienie. Pamiętajmy też o odpowiednim nawadnianiu. Jeśli jest to słój zamknięty wówczas woda będzie krążyć w obiegu zamkniętym. Unikajmy zraszania liści. Może ono spowodować choroby liści.