Jak działają folie barierowe?

Znajomość podstawowych parametrów tworzyw sztucznych, które opisują przepuszczalność gazów i innych substancji jest ważna zarówno na etapie projektowania opakowań, jak i w różnych zastosowaniach przemysłowych. Barierowość materiałów stanowi bowiem zdolność do ograniczania wielkości przepuszczalności par oraz gazów. Z tego właśnie powodu warto dokładnie zapoznać się właściwościami takich produktów oraz możliwymi rozwiązaniami.

Korzyści ze stosowania folii barierowych

sprawdzone folie barieroweDecydując się na opakowania barierowe, warto zdecydowanie poznać ich zalety oraz wady. Jeżeli chodzi o folie PA/PE, to wyróżniają się one niską ceną, łatwością obróbki, bardzo dobrym poziomem zgrzewalności, a także niższą transparentnością, niż ma to miejsce w przypadku PET/PE. Oprócz tego mają one wyższą przepuszczalność w stosunku do PET/PE/EVOH, nie są także drukowane międzywarstwowo, ze względu na koszty dodatkowej laminacji. Folie PET/PE/EVOH tak samo są łatwe w obróbce, mają dobry poziom zgrzewalności, a także małą przepuszczalność dla gazów. Natomiast folie PET/PE bez EVOH mają także wysoką transparentność, bardzo wysoki poziom przepuszczalności dla gazów, a także uśrednioną cenę w stosunku do PA/PE oraz PET/PE z EVOH. Wszystko to sprawia, że uwzględniając poszczególne parametry, możemy dobrać najbardziej optymalne rozwiązania dla naszej branży. Warto sięgać wyłącznie po sprawdzone folie barierowe. Istotna jest więc kwestia zdolności do ograniczania wielkości przepuszczalności pary i gazów. Poszczególne materiały stosowane w tym celu mają zbliżone właściwości, jednakże różnią się pod pewnymi względami. Są to istotne parametry, które docelowo mogą mieć wpływ na to, czy dany produkt sprawdzi się w celu zastosowania w poszczególnych branżach, jak na przykład w spożywczej, do pakowania mięs, serów czy innych produktów tego rodzaju, które szybko mogą ulegać zepsuciu.

Stosowanie folii barierowych sprawdza się w wielu branżach, w tym również w branży spożywczej. Ważne jest to, aby wziąć pod uwagę możliwość zastosowania nowoczesnych rozwiązań oraz takich, które będą w sposób optymalny dobrany nie tylko w kontekście ograniczania przepuszczalności par i gazów, ale także w zakresie innych parametrów, takich jak wysokość cen, łatwość obróbki, zgrzewalność czy poziom transparentności.