Jak bezproblemowo odzyskać vat z zagranicy?

Jestem właścicielką dosyć dobrze rozwijającego się przedsiębiorstwa. W związku z dalszymi planami rozwoju firmy, postanowiłam otworzyć zagraniczny oddział mojej firmy. W związku z tym podróżowałam ostatnio dosyć dużo zagranicę, żeby zobaczyć w którym kraju jest najlepsza koniunktura do otwarcia firmy takiej jak moja. Wiązało się to oczywiście z ponoszeniem dosyć sporych kosztów podróży służbowych. Dowiedziałam się jednak, że mogę próbować odzyskać podatek vat zapłacony podczas tych podróży.

Odzyskałam vat zapłacony zagranicą

bezproblemowe odzyskanie vat z zagranicyNie wiedziałam, jak to dokładnie zrobić, dlatego stwierdziłam więc, że najlepiej będzie znaleźć jakieś rzetelne informacje na temat odzyskiwania podatku vat z zagranicy, które krok po kroku pokierują mnie przez całą procedurę skarbową w tym temacie. Poszukiwania odpowiednich informacji na temat odzyskiwania podatku vat z zagranicy zaczęłam na internecie. Wpisałam w wyszukiwarkę frazę: bezproblemowe odzyskanie vat z zagranicy, i zaczęłam przeglądać wyniki. Dosyć szybko znalazłam potrzebne informacje, które były zgodne z aktualnym stanem prawnym. Przede wszystkim taki wniosek o odzyskanie vatu zapłaconego zagranicą, należało złożyć drogą elektroniczną. W tym celu zalogowałam się więc na platformie epuap poprzez profil zaufany. Termin składania wniosku o odzyskanie podatku vat z zagranicy upływał 30 września roku następnego od dnia uzyskania faktury vat z numerem nip firmy, dlatego miałam bardzo dużo czasu na to, aby spokojnie i powoli wypełnić i złożyć wniosek do urzędu skarbowego. Wniosek należało wysłać bezpośrednio do urzędu skarbowego właściwego miejscowo, ze względu na siedzibę firmy. W przypadku złożenia wniosku o odzyskanie podatku vat z zagranicy do niewłaściwego urzędu skarbowego, wniosek nie przepadał, tylko zostawał wysłany do właściwego urzędu, ale powodowało to wydłużenie całej procedury.

W związku z tym, musiałam bardzo dobrze sprawdzić, gdzie i do kogo wysyłam swój wniosek, aby móc bezproblemowo odzyskać pieniądze za podatek vat zapłacony zagranicą. Urząd skarbowy ma, zgodnie z terminami zawartymi w ordynacji podatkowej, 30 dni na to, aby taki wniosek rozpatrzeć. Jeśli wniosek jest wypełniony prawidłowo i zwrot podatku vat nam się należy, to w tym samym czasie otrzymujemy pieniądze.