Ekologiczny i oszczędny dom

 

Jak zagospodarować ścieki odprowadzane z gospodarstwa domowego, aby było to wygodne i tanie? Jak nie popadać w zbyt wysokie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne? Obecnie w budownictwie panuje trend na domy oszczędne. Oszczędny dom niekoniecznie jest tani w budowie, jednak różnica w kosztach późniejszej eksploatacji jest zdumiewająca. Czy warto inwestować w nowoczesne rozwiązania, aby później cieszyć się domem tanim w utrzymaniu?

Ekologiczny i niedrogi sposób na ścieki

ekologiczna oczyszczalnia ściekówKoszty budowy, a koszty utrzymania i późniejszego użytkowania budynku to dwie odmienne kwestie. Oczywiście sytuacja byłaby idealna, gdyby zarówno jedne, jak i drugie nie nadszarpnęły naszego budżetu. Niestety w życiu tak jest, że najpierw trzeba coś włożyć, aby później móc z tego czerpać. Jeśli zatem mierzymy się z budową oszczędnego domu, musimy liczyć się z wyższymi kosztami inwestycyjnymi na wstępie. Na szczęście później będzie już tylko lepiej, a po kilku latach większość włożonych pieniędzy zwróci się w postaci obniżonych rachunków. Zatem jeśli planujemy użytkować dom przez następne dekady, z pewnością warto w niego zainwestować. Jedną z kwestii, z jaką mierzymy się podczas budowy, jest metoda zagospodarowania ścieków. O ile nie jest możliwe podłączenie do kanalizacji miejskiej, trzeba będzie odprowadzać nieczystości w inny sposób. Klasyczne szczelne zbiorniki na fekalia, czyli popularne szambo, jest rozwiązaniem dość tanim w budowie, dlatego też cieszy się sporą popularnością. Jest to jednak krótkowzroczne podejście do tematu, ponieważ eksploatowanie szamba wiąże się ze sporymi miesięcznymi kosztami. Innym rozwiązaniem jest ekologiczna oczyszczalnia ścieków. Wpisuje się ona w temat oszczędnego użytkowania, ponieważ jest niemal bezobsługowa, a opróżnianie zbiornika konieczne będzie nie częściej, niż raz do roku, w praktyce jednak znacznie rzadziej. Ekologiczna oczyszczalnia ścieków to zbiornik z drenażem rozsączającym, dlatego też większość zanieczyszczeń po ich oczyszczeniu nie zalega w szambie, a rozprowadzana jest w gruncie na terenie działki.Oczyszczone ścieki równie dobrze mogą być odprowadzone do rzeki lub rowu melioracyjnego. Takie rozwiązanie to nie tylko oszczędność, ale także ukłon w stronę środowiska naturalnego.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to doskonały sposób na tanie zagospodarowanie nieczystości wyprowadzanych z domu. Choć koszty realizacji takiej inwestycji znacznie przewyższają koszty budowy tradycyjnego szamba, późniejsza eksploatacja jest dużo wygodniejsza i znacznie tańsza. Jedynym warunkiem będzie solidny i doświadczony wykonawca. Pozwoli nam to cieszyć się bezawaryjną pracą instalacji przez kolejne dekady.