Efektowne zarządzanie najmem

Inwestowanie w nieruchomości obarczone jest pewnym ryzykiem. Dlatego, zanim zdecydujesz się na taką formę uzyskania dochodu pasywnego, zapoznaj się z naszymi wskazówkami, które pomogą Ci uniknąć zbędnego stresu. Firmy zajmujące się obsługą wynajmu mieszkań często stosują gotowe formularze, zawierające szczegółową ankietę danych osobowych najemcy. Alternatywnym rozwiązaniem jest przeprowadzenie z nim rozmowy. Możesz też poprosić najemcę o przedstawienie zaświadczenia o dochodach oraz raportu z Biura Informacji Kredytowej. 

Na czym polega efektywne zarządzanie najmem?

skuteczne zarządzanie najmemCzęsto słyszy się o najmie mieszkań bez jego formalizacji. Umowy słowne nie są najlepszym rozwiązaniem w przypadku tego typu spraw, dlatego trzeba zastosować skuteczne zarządzanie najmem. Dlatego stworzenie, a następnie podpisanie stosownych dokumentów jest po prostu niezbędne. Wówczas zarówno najemca, jak i właściciel nieruchomości mogą ustalić na wstępie, jak rozwiązać takie kwestie, jak np.: sposób i termin uregulowania kaucji, długość umowy, przekazanie kluczy, w jaki sposób rozliczać drobne naprawy lub usuwanie usterek pojawiających się w mieszkaniu w trakcie najmu. Robienie zdjęć, sporządzanie umów, weryfikacja najemcy… to sporo zachodu jak na coś, co z definicji ma stanowić źródło dochodu pasywnego. Jeśli więc nie chcesz angażować swojego czasu i uwagi, możesz zlecić zarządzanie najmem wyspecjalizowanej firmie. Obsługa najmu to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli nieruchomości na wynajem, którzy nie mają czasu na to, aby pełnić nadzór finansowy czy techniczny nad wynajmowaną nieruchomością. Czas jest bardzo ważny. Ale liczy się także bezpieczeństwo najmu: zarządca posługując się sprawdzonymi kryteriami zweryfikuje najemcę, co ograniczy ryzyko najmu lokalu nieuczciwym osobom. A to jedna z największych obaw, jakie mają właściciele przygotowujący się do wynajmowania lokalu. Dobrze wybrany najemca oznacza także ograniczenie ryzyka dewastacji mienia czy zakłócania spokoju sąsiadom.

Dalsza obsługa polega na rozliczaniu najemcy i pilnowaniu wpłat na czas oraz systematycznej kontroli stanu mieszkania czy domu. Zarządca podejmuje odpowiednie kroki, kiedy dochodzi do zaległości w opłatach czynszu; właściciele zwykle nie wiedzą, jak w takich sytuacjach postępować. Tymczasem w dobie poepidemicznego kryzysu taka wiedza może okazać się niezbędna.