Dlaczego warto montować lustra drogowe?

Lustra drogowe oznaczane symbolami U-18a i U-18b to jedne z najbardziej pomocnych dla kierowców elementów infrastruktury drogowej, które znacząco wpływają na bezpieczeństwo w ruchu. Odpowiednie zamontowanie lustra pozwoli uniknąć wielu wypadków spowodowanych brakiem widoczności na drodze przy wyjazdach z dróg podporządkowanych. Takie lustra znajdują swoje zastosowanie zarówno w dużych miastach, jak i na wsiach.

Kiedy zdecydować się na umieszczenie lustra drogowego?

przydatne lustro drogowe u 18aU-18 z pewnością niejednokrotnie zostały dostrzeżone zarówno przez kierowców, jak i pasażerów. Umieszcza się je między innymi na parkingach, wąskich przejazdach, a także w miejscach, gdzie kierowca nie ma możliwości zobaczenia, co dzieje się na drodze, na którą wyjeżdża. Przydatne lustro drogowe U 18a jest okrągłe i stosunkowo niewielkie, natomiast U-18b jest prostokątne, a jego rozmiary są nieco większe. W większości przypadków lustra posiadają biało-czerwone obramowanie, aby zostały łatwiej dostrzeżone przez kierowców. Umieszcza się je naprzeciwko wyjazdu pod lekkim kątem, żeby obejmowało oba pasy ruchu. W odbiciu kierujący samochodem może zobaczyć, czy na drodze porusza się inny pojazd, a tym samym wstrzymać się od wyjazdu. Brak umieszczenia luster drogowych w takim przypadku powoduje, że kierowca musi wyjechać samochodem, aby zobaczyć, czy droga jest pusta. Może to spowodować spore zagrożenie w ruchu drogowym i doprowadzić do wypadku, gdyż znaczna część pojazdu będzie wystawała na jeden z pasów jezdni. Lustra drogowe powinny zostać zamontowane zawsze, kiedy kierujący ma ograniczoną widoczność — dotyczy to nie tylko włączania się do ruchu, ale również poruszania się po osiedlach, parkingach lub przejeżdżania przez chodniki i ścieżki rowerowe. Warto umieścić takie lustra, gdyż ich cena nie jest wysoka, a znacząco wpłynie na zmniejszenie ilości wypadków na drogach.

Jeśli w danym miejscu powinno znaleźć się lustro, gdyż widok jest ograniczony, wówczas należy zgłosić problem do urzędu gminy lub miasta. Należy pamiętać, że w przypadku gdy kierowca nie jest w stanie dostrzec zbliżającego się samochodu, rowerzysty lub pieszego, powinien poprosić o pomoc inną osobę. Wyjeżdżanie na drogę bez wcześniejszego upewnienia się o bezpieczeństwie może doprowadzić do kolizji z winy kierującego, który nie ustąpił pierwszeństwa.