Czym jest tekstolit?

W przemyśle istnieje bardzo wiele różnorodnych związków chemicznych oraz materiałów, które były i nadal są wykorzystywane w bardzo wielu zróżnicowanych dziedzinach przemysłu ciężkiego, jak i lekkiego. Warto również zwrócić uwagę na to, że wiele maszyn, z którymi mamy do czynienia w zakładach wykorzystuje materiały, które są nam znane od bardzo wielu lat. Jednym z takich unikalnych materiałów jest tekstolit. Czym on tak naprawdę jest i jaką funkcję pełni? 

Materiał mający sto lat 

płyty tekstolitowePrzede wszystkim, tekstolit to materiał, który jest wykorzystywany powszechnie w wielu urządzeniach oraz maszynach głównie ze względu na swoje unikalne właściwości, które są związane z jego elektroizolacyjnością. W końcu, tekstolit cechuje się niesamowicie wysoką izolacją w kontekście elektryczności, co czyni go wyjątkowym materiałem w przypadku sprzętu, w którym mamy do czynienia z wysokim napięciem. Poza tym, tekstolit i płyty tekstolitowe były oraz nadal są powszechnie wykorzystywane również dzięki swojej nadzwyczajnej zdolności do bycia formowanym. Innymi słowy, tekstolit jest materiałem, który cechuje się łatwością w obróbce. Warto również wspomnieć o tym, że cechuje się on również wysoką odpornością na stosunkowo duże temperatury – w tym przypadku jest mowa o stu dwudziestu stopniach Celsjusza. Dodatkowo, warto wspomnieć o tym, że ma niski współczynnik tarcia, jak i również dobrze zachowuje się w środowisku wilgotnym oraz zaolejonym. 

Jak więc możemy zobaczyć, tekstolity to wyjątkowy materiał wykorzystywany w przemyśle ciężkim oraz lekkim już od ponad stu lat. Jest to niesamowite zważając na to, jak szybko zmieniają się technologie w naszym świecie i jak często możemy mieć do czynienia z nowymi rozwiązaniami technicznymi oraz nowinkami technologicznymi.