Czy opłaca się wynajmować szalunki?

 

Prowadzenie prac budowlanym na niekorzystnym terenie może stanowić potencjalne niebezpieczeństwo. Dlatego w takich warunkach najczęściej wykonuje się deskowanie, czyli specjalne rusztowanie zabezpieczające przed osunięciami ziemi. Szczególnie często rozwiązanie to wykorzystywane jest podczas budowy metra czy parkingów.

Czy wynajem szalunku może być tani?

wynajem szalunkówJeżeli do właściwej realizacji inwestycji budowlanej konieczne jest wykonanie wykopu, trzeba zastanowić się nad jego zabezpieczeniem. Szczególnie jest to istotne w przypadku prac prowadzonych na terenie podmokłym. Najczęściej w takim przypadku tworzy się specjalne rusztowania, które nazywamy szalunkami. Nie zawsze jednak dla każdej firmy budowlanej zakup nowych szalunków będzie opłacalny. Wynajem szalunków to usługa oferowana przez coraz większą liczbę firm w całej Polsce, szczególnie w większych miastach. Warto podkreślić, ze firma taka nie zajmuje się jedynie dostarczeniem materiałów koniecznych do wzniesienia szalunku na plac budowy, ale również jego postawieniem. Dzięki temu można mieć gwarancję, że szalunek zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa, gdyż jedynie właściwie wzniesione ścianki szczelne są w stanie skutecznie zabezpieczyć przed osunięciami terenu. Kiedy wynajęcie szalunku jest bardziej opłacalne? Przede wszystkim wtedy, gdy dana firma wykonuje prace poniżej poziomu gruntu sporadycznie. W takim wypadku wynajęcie szalunku będzie bardziej opłacalną inwestycją, również dlatego, ze nie będzie wymagało znalezienia odpowiedniego miejsca, gdzie można by było przechowywać szalunek po jego zdemontowaniu. Wynajęcie szalunku jest również bardziej opłacalne w przypadku osób prywatnych, które potrzebują szalunku na przykład do wykopania piwnicy czy do stworzenia przydomowej oczyszczalni ścieków. Ceny za wynajęcie szalunku są zawsze znacząco niższe niż jego zakup i zależą głównie od tego, jakiego rodzaju szalunek chcemy wynająć – czy drewniany, czy aluminiowy, czy ten z żelbetonu. Dobór szalunku powinniśmy uzależnić głównie od głębokości wykopu i rodzaju terenu.

Ścianki szczelne to najczęściej wykorzystywana metoda do zabezpieczania wykopów i placu budowy na terenie podmokłym lub mającym tendencję do osuwania. Z wyglądu przypominają one nieco rusztowania a ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie wewnętrznych ścian wykopu. Ścianki szczelne można albo kupić nowe, albo tez wynająć, co jest bardziej opłacalne.