Częste kolki u dzieci

Dzieci rodzą się z naturalną umiejętnością ssania, zatem nie mają problemu z piciem mleka z piersi mamy czy z butelki ze smoczkiem. Jednak nie każde dziecko ssie mleko w tn sam sposób, ponieważ są małe głodomory, które piją je bardzo szybko i łapczywie, przez co w jego trakcie połykają sporo powietrza, które gromadzi się później w układzie pokarmowym.

Jak leczyć kolki u niemowlaków?

co na przewlekłą kolkę dla niemowlakaNiedoświadczeni rodzi, przeważnie z każdym problemem idą od razu do lekarza, ponieważ nie wiedzą jak sobie  nimi radzić. Z czasem jednak nabierają wprawy i są w stanie skutecznie rozpoznawać sygnały, które im wysyła dziecko. Czasem dzieci płaczą, a powód tego nie jest oczywisty, gdyż nastąpiło nagle. Oczywiście żadne zachowanie nie jest przypadkowe i ma swoje podłoże, do którego trzeba dojść. Kiedy maluch zaczyna nagle płakać bez wyraźnego powodu, to można się doszukiwać podłoża związanego z bólem, jeżeli wszystkie podstawowe potrzeby zostały zaspokojone, a maluch niedawno skończył posiłek. Dzieci szybko połykające mleko, często przyjmują sporo powietrza w trakcie posiłku, przez co mogą później doświadczać kolek. Nagromadzone pęcherzyki powietrza gromadzą się w żołądku i jelitach, co sprawia ucisk objawiający się skurczem w podbrzuszu. Jeżeli nie wiemy co na przewlekłą kolkę dla niemowlaka, to najlepiej zasięgnąć opinii specjalisty, czyli pediatry lub poczytać w internecie opinie innych mam. Kolki pojawiają się bez ostrzeżenie i przeważnie nagle mijają, ale czas ich trwania może być bardzo różny. U jednych dzieci kolki trwają kilkanaście minut, a u innych nawet kilka godzin. Najważniejsze jest znalezienie najlepszej metody, która będzie skuteczna dla naszego dziecka. Może to być masaż brzuszka okrężnymi ruchami, noszenie na rękach w pionowej pozycji czy podanie dziecku specjalnego preparatu na bazie ziół, który skutecznie sobie radzi z kolką.

Sposób na kolkę trzeba dostosować do konkretnego dziecka i intensywności bólu. Niekiedy pomaga położenie malucha na brzuchu, gdyż bicie serca i bliskość mamy działa na dziecko wyciszającą. Czasem nic nie pomaga i trzeba zastosować preparaty ziołowe, które w naturalny sposób rozluźniają spięte mięśni i dają szybką ulgę. Nie są one drogie, gdyż kupimy je za około dwadzieścia złotych bez konieczności posiadania recepty.