Co to jest mindfulness?

Obecne czasy sprzyjają powstawaniu koncepcji, które w swoim założeniu mają poprawę kondycji ludzkiej psychiki. Człowiek jest kuszony perspektywą uporania się ze swoimi problemami bądź zwiększenie swojej efektywności na najróżniejsze sposoby. W sumie, nie ma w tym nic dziwnego, techniki relaksacyjne i wspomagające ludzką inteligencję emocjonalną są na porządku dziennym w kulturach wschodu. Powoli różnego rodzaju działania wspierające człowieka również od strony psychicznej coraz śmielej pukają do naszej kultury.

Kolejny rodzaj medytacji?

medytacje mindfulnessPodstawową rzeczą, łączącą różnego rodzaju medytacje, a jest ich naprawdę dużo, jest to, że każda medytacja jest ćwiczeniem umysłu, polegającym na wprowadzeniu go w odmienny stan świadomości. Ostatnimi czasy na popularności przybierają medytacje mindfulness. Mindfulness jest ideologią skierowania umysłu w taki sposób, aby skupić się na tzw. uważności. Pomaga to w codziennym życiu, żeby lepiej, czyli pełniej przeżywać swoje życie. Jednym z najpopularniejszych przykładów – ćwiczeń, określających mindfulness jest tzw. ćwiczenie z rodzynką. Spróbuj zjeść rodzynkę w sposób odmienny inny od tego, w jaki na co dzień spożywasz wszelkie produkty. Weź rodzynkę do ręki, popatrz się na nią pod słońce żeby ocenić jej zawartość, zgnieć ją palcami, odłóż, a następnie powoli przegryzaj wyciągając z każdego ugryzienia maksimum z jej smaku. W ten sposób możesz maksymalnie skupić się na tej prostej czynności i wyciągnięcia pełni z danej czynności. Medytacje mindfulness uczą poznania samego siebie i wspomagają koncentrację. Medytacja, sama w sobie, jest sztuką koncentracji. Koncentrujesz się w taki sposób, aby nie przeszkadzały Ci żadne bodźce zewnętrzne, abyś potrafił skupić się tylko na swoich myślach. Podobnie jest z medytacją mindfulness. Pomaga ona w wielu przypadkach i może być elementem autopschotereapii bądź psychoterapii.

Na chwilę obecną, mindfulness jest obecny w Polsce przede wszystkim w coachingu. Prezentowany jest jako sposób na podniesienie swojej wydajności zawodowej, poziomu koncentracji, a także jako sposób na poznanie samego siebie. Poprzez medytację można dojść do większej harmonii psychicznej, co pozwala min. na zwiększenie świadomości tego kim jesteś, co chcesz robić w życiu i w jaki sposób to osiągnąć.