Charakterystyczne cechy oficerek

 

Przed rozpoczęciem jazdy konnej bardzo ważne jest właściwe przygotowanie. Ważne jest zarówno odpowiednie sidło, jak i obuwie, które powinno być zarówno solidne, jak i wygodne. Dobre obuwie do jazdy konnej może także znacznie pomóc w dosiadaniu konia, jak i podczas zsiadania z niego.

Jakie oficerki do jazdy konnej są najlepsze?

oficerki jeździeckiePrzed rozpoczęciem jazdy konnej trzeba zadbać o wyposażenie się w odpowiedni ubiór i akcesoria. Szczególnie ważne jest odpowiednie obuwie, które będzie miało największe znaczenie dla wygody podczas jazdy. Najczęściej poleca się w tym przypadku skórzane oficerki jeździeckie, których nazwa pochodzi od tego elementu umundurowania oficerów dawnego polskiego wojska. Obuwie te wyróżnia się przede wszystkim swoją budową, opartą o wysoką cholewkę, oraz wykonanie w stu procentach z naturalnej skóry. Dzięki temu wyróżniają się one także niezwykle sztywną i bardzo wytrzymałą podeszwą. Dzięki temu, że podeszwa oficerek jeździeckich jest zazwyczaj w pełni płaska, dużą łatwiej dzięki temu jest umieścić nogę w strzemieniu. Takie obudowie możne także znacznie pomóc w razie ewentualnego upadku – ułatwia bowiem wysuniecie stopy ze strzemienia. Aby oficerki jeździeckie nie marszczyły się i tym samym nie pękały pod pewnym czasie, ich tylna część jest zazwyczaj usztywniona. Dobieranie odpowiednich oficerek przede wszystkim powinno być uzależnione od wzrostu jeźdźca. Przykładowo, cholewa oficerek nie powinna utrudniać zgięcia nogi w kolanie, z drugiej jednak strony, zbyt krótkie cholewy oficerek mogą utrudniać dosiadanie na konia. Warto również dobierać oficerki pod kątem sposobu ich zapięcia. Oprócz tradycyjnych oficerek, które po prostu wsuwa się na stoę, są dostępne modele sznurowane jak również zapinane. Stopniowo na rynku oprócz oficerek wykonanych ze skóry pojawiają się także wersje tego obuwia wykonane z tworzywa. Takie oficerki z wyglądu trudno jest odróżnić od tych wykonanych ze skóry, a za to są w pełni nie przemakalne. Dodatkowo są oczywiście również znacznie tańsze, co może być szczególnie ważne dla osób początkujących.

Odpowiednie obuwie jest niezmiernie istotne w przypadku jazdy konnej. Pozwala bowiem zachować większe bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy. Obuwie należy dobierać pod kątem naszego wzrostu oraz jakości wykonania.